Świadczymy bezpłatne usługi w ramach NFZ

Wypełnij deklarację i zapisz się do Naszej przychodni już teraz

Lekarz rodzinny szczecin – lekarz pierwszego kontaktu

Lekarz rodzinny to kluczowy element podstawowej opieki medycznej i jednocześnie jedna z najszerszych specjalizacji. Jego podstawowym zadaniem jest zapewnienie kompleksowej opieki medycznej wszystkim grupom wiekowym, począwszy od dzieci, poprzez dorosłych aż do osób starszych. W ramach swojej pracy lekarz rodzinny zajmuje się nie tylko diagnozowaniem i leczeniem różnorakich dolegliwości, ale również terapią osób przewlekle chorych oraz profilaktyką zdrowotną. Szeroki zakres obowiązków jakie pełni lekarz rodzinny pociąga za sobą konieczność holistycznego podejścia do pacjenta, bogatego doświadczenia oraz biegłej znajomości teorii. Musi on posiadać dobrze ugruntowaną wiedzę medyczną z wielu działów medycyny, w tym pediatrii, interny, psychologii, czy geriatrii.

ŚWIADOMOŚĆ ODPOWIEDZIALNOŚCI

Na lekarzu rodzinnym, jako na pierwszym elemencie opieki medycznej, spoczywa ogromna odpowiedzialność. To od jego trafnej diagnozy i dalszego ukierunkowania postępowania diagnostyczno-leczniczego w dużej mierze zależy los pacjenta i skuteczność terapii. Doświadczony specjalista potrafi wykryć poważne schorzenie już w początkowej fazie zwiększając tym samym szansę pacjenta na szybki i pełny powrót do zdrowia.

PROFILAKTYKA

Profilaktyka nie na darmo uchodzi za jeden z filarów nowoczesnej medycyny. Dzięki niej często możemy uniknąć wielu groźnych chorób oraz na dłużej zachować pełną sprawność fizyczną i psychiczną. Lekarz rodzinny indywidualnie dla każdego pacjenta identyfikuje czynniki ryzyka i zagrożenia zdrowia, a następnie, na podstawie zebranych danych rekomenduje odpowiednie działania profilaktyczne. Mogą to być szczepienia, modyfikacje diety lub stylu życia, a także kontrole badania diagnostyczne.

KIEDY UDAĆ SIĘ DO LEKARZA RODZINNEGO?

W przypadku pojawienia się jakichkolwiek niepokojących symptomów czy problemów ze zdrowiem w pierwszej kolejności kierujemy zwykle swe kroki do gabinetu lekarza rodzinnego. Do podstawowych dolegliwości, z jakimi powinniśmy się zgłosić do tego specjalisty należą:

  • infekcje wirusowe i bakteryjne, w tym przeziębienie i grypa
  • infekcje dróg oddechowych i moczowych
  • zatrucia pokarmowe
  • jakiekolwiek wątpliwości odnośnie stanu zdrowia i stylu życia

JAK SIĘ PRZYGOTOWAĆ DO WIZYTY?

Wybierając się na wizytę do lekarza rodzinnego należy mieć ze sobą dokument tożsamości ze zdjęciem oraz numer pesel. Ponadto warto przygotować kompletną dokumentację z dotychczasowego przebiegu choroby, w tym wyniki badań, wypisy ze szpitali, zdjęcia RTG itp. Znacząco ułatwi to lekarzowi postępowanie diagnostyczne oraz dokonanie trafnego rozpoznania li/ub podjęcie decyzji co do dalszych badań.