Wypełnij deklarację i zapisz się do Naszej przychodni już teraz
Pediatra – lekarz dziecięcy Szczecin
Pediatra to lekarz specjalizujący się w dziale medycyny zajmującej się chorobami wieku dziecięcego i młodzieńczego. W konsekwencji zwykło się utożsamiać go z osobą zajmującą się błahostkami w rodzaju przeziębień, drobnych infekcji czy niestrawności. Wbrew jednak obiegowej opinii, na tym rola pediatry się nie kończy, a wręcz przeciwnie, ona dopiero tutaj się zaczyna. Do zadań tego specjalisty należy bowiem szereg innych, nader odpowiedzialnych funkcji, takich jak ocena rozwoju psychomotorycznego dziecka, rozpoznanie zaburzeń rozwojowych, zlecenie odpowiednich badań oraz, jeżeli zaistnieje taka potrzeba, skierowanie go do innych specjalistów. W konsekwencji pediatra musi posiadać wszechstronne wykształcenie w niemal każdej dziedzinie medycyny, począwszy od interny, poprzez genetykę i psychologię, aż do nauk psychospołecznych.

Troska o zdrowie od najmłodszych lat
Praca pediatry to jednak znacznie więcej niż tylko leczenie małych pacjentów i dbanie o ich prawidłowy rozwój. Niemniej ważna jest tu umiejętność utrzymywania właściwych kontaktów z rodzicami dziecka oraz zdobycie ich zaufania. Dla uzyskania takiego efektu konieczna jest umiejętność komunikowania się z małymi pacjentami. Trzeba mieć świadomość tego, że dziecko często nie chce współpracować lub po prostu nie potrafi jasno wyjaśnić co mu dolega. W takiej sytuacji pediatra powinien odpowiednio reagować i interpretować nadawane przez nie sygnały, a czasami nawet kierować się intuicją. Tylko takie postępowanie, w połączeniu z ogromną cierpliwością pomoże postawić prawidłową diagnozę oraz, co niemniej ważne, oswoić malucha z lekarzem. Pomoże to wypracować w nim odpowiednie postawy i nawyki, które w dalszej przyszłości przyczynią się do prawidłowego dbania o własne zdrowie.


KIEDY UDAĆ SIĘ NA WIZYTĘ DO PEDIATRY?
Stan zdrowia dzieci, zwłaszcza niemowlaków, to jedna z tych kwestii, które nieustannie spędzają sen z powiek wszystkim rodzicom. Często nie wiedzą oni jak postępować w danej sytuacji i czy wymaga ona wizyty u specjalisty? Odpowiedź na to pytanie jest bardzo jednoznaczna: do pediatry udajemy się zawsze, kiedy zauważymy u malucha jakieś niepokojące objawy, a w szczególności, kiedy mamy do czynienia z:
- podwyższoną temperaturą
- kaszlem i/lub katarem
- sennością, osowiałością
- brakiem apetytu
- wymiotami, biegunką, zaparciami
- wysypkami i innymi zmianami skórnymi
- nadmierną płaczliwością
- opóźnionym rozwojem ruchu/mowy itp.

JAK PRZYGOTOWAĆ SIĘ DO WIZYTY?
Wizyty u pediatry często są przyczyną sporego stresu i to zarówno dla dziecka jak i dla rodziców. Chory maluch zwykle staje się płaczliwy, a dodatkowy niepokój wywołany bytnością w nowym, nieznanym miejscu i sytuacji może jeszcze nasilać jego niepokój. Co gorsza, zdenerwowanie dziecka często udziela się dorosłym i w konsekwencji cała wizyta przebiega w atmosferze poruszenia. W takich okolicznościach łatwo zapomnieć o wielu istotnych sprawach i spostrzeżeniach, dlatego przed wizytą u pediatry warto spisać sobie wszystkie niepokojące objawy, pytania i wątpliwości. Należy też zabrać ze sobą książeczkę zdrowia dziecka. Ponadto dobrze też od razu umówić się na dokonanie koniecznych szczepień oraz rutynowych kontroli.