Skip to main content

Świadczymy bezpłatne usługi w ramach NFZ

Wypełnij deklarację i zapisz się do Naszej przychodni już teraz

Pediatra w Balticmed

Pediatra to niezastąpiony lekarz specjalizujący się w dziedzinie medycyny, która obejmuje opiekę nad zdrowiem i leczenie dzieci w różnym wieku, od niemowląt po młodzież. Choć często uważa się, że ich rola ogranicza się do leczenia banalnych dolegliwości, takich jak proste infekcje dróg oddechowych czy dolegliwości bólowe, prawda jest taka, że pediatria ma o wiele szersze spektrum obowiązków i odpowiedzialności. W przeciwieństwie do ogólnego przekonania, obowiązki pediatry wcale się na tym nie kończą – wręcz przeciwnie, to tu się zaczynają. Pediatra prowadzi całościową opiekę nad dzieckiem, obejmującą ocenę jego rozwoju psychomotorycznego, diagnozowanie ewentualnych zaburzeń rozwojowych, zlecanie odpowiednich badań diagnostycznych oraz, w razie potrzeby, skierowanie małego pacjenta do innych specjalistów. Aby móc skutecznie wypełniać te zadania, pediatra musi posiadać wszechstronne wykształcenie medyczne, obejmujące nie tylko wiedzę z dziedziny pediatrii, ale również szczegółowych dziedzin medycyny, takich jak gastrologia, genetyka, alergologia czy endokrynologia. Dzięki temu specjaliści ci są w stanie kompleksowo ocenić i leczyć dzieci, uwzględniając nie tylko czynniki fizyczne, ale także emocjonalne, społeczne i psychologiczne.

Komunikacja i intuicja

Praca pediatry wymaga nie tylko medycznej wiedzy i umiejętności, ale także zdolności budowania odpowiednich relacji z dziećmi i ich rodzinami. Bardzo istotne jest nawiązanie zaufania zarówno z latoroślą, jak i jego opiekunami. Aby tego dokonać, pediatra musi umiejętnie komunikować się z małymi pacjentami, których często trudno zmotywować do współpracy lub które nie potrafią precyzyjnie opisać swoich dolegliwości. W takich sytuacjach pediatra musi zastosować różne strategie i techniki, aby zrozumieć sygnały, które dziecko wysyła, czasami polegając nawet na swojej intuicji. Tylko takie podejście, połączone z cierpliwością, delikatnością oraz szczegółowym badaniem fizykalnym pozwala na postawienie trafnej diagnozy oraz wypracowanie dobrej relacji z małym pacjentem. Ponadto, dzięki temu pediatra może pomóc w kształtowaniu prawidłowych postaw i nawyków zdrowotnych już od najmłodszych lat, co przynosi korzyści w dalszym życiu i dbaniu o własne zdrowie. Praca pediatry jest niezwykle ważna i pełna wyzwań. To nie tylko leczenie i opieka medyczna, ale także budowanie zaufania, edukacja pacjentów i ich rodzin, oraz dążenie do zapewnienia jak najlepszej jakości opieki. W każdej z naszych placówek Balticmed współpracujemy z lekarzem pediatrą – w Szczecinie jak i w okolicznych miejscowościach

KIEDY UDAĆ SIĘ NA WIZYTĘ DO PEDIATRY?

Stan zdrowia dzieci, zwłaszcza niemowlaków, to jedna z tych kwestii, które nieustannie spędzają sen z powiek wszystkim rodzicom. Często nie wiedzą oni jak postępować w danej sytuacji i czy wymaga ona wizyty u specjalisty? Odpowiedź na to pytanie jest bardzo jednoznaczna: do pediatry udajemy się zawsze, kiedy zauważymy u malucha jakieś niepokojące objawy, a w szczególności, kiedy mamy do czynienia z:

  • podwyższoną temperaturą
  • kaszlem i/lub katarem
  • sennością, osowiałością
  • brakiem apetytu
  • wymiotami, biegunką, zaparciami
  • wysypkami i innymi zmianami skórnymi
  • nadmierną płaczliwością
  • opóźnionym rozwojem ruchu/mowy itp.

JAK PRZYGOTOWAĆ SIĘ DO WIZYTY?

Wizyty u pediatry często są przyczyną sporego stresu i to zarówno dla dziecka jak i dla rodziców. Chory maluch zwykle staje się płaczliwy, a dodatkowy niepokój wywołany bytnością w nowym, nieznanym miejscu i sytuacji może jeszcze nasilać jego niepokój. Co gorsza, zdenerwowanie dziecka często udziela się dorosłym i w konsekwencji cała wizyta przebiega w atmosferze poruszenia. W takich okolicznościach łatwo zapomnieć o wielu istotnych sprawach i spostrzeżeniach, dlatego przed wizytą u pediatry warto spisać sobie wszystkie niepokojące objawy, pytania i wątpliwości. Należy też zabrać ze sobą książeczkę zdrowia dziecka. Ponadto dobrze też od razu umówić się na dokonanie koniecznych szczepień oraz rutynowych kontroli.