Logopeda

Rozwój mowy to proces trwające od urodzenia do około czwartego roku życia dziecka. Co jednak ważne, bardzo wiele czynników może doprowadzić do zaburzeń tej ważnej czynności, a stojące za późniejszymi wadami czynniki są często nieoczywiste i mogą zaistnieć już w pierwszych tygodniach czy miesiącach życia. Dlatego, kierując się pragnieniem ułatwienia rodzicom profilaktyki, jak i wyczulenia ich na wszelkie nieprawidłowości, zainicjowaliśmy dedykowane dla nich warsztaty. Zajęcia prowadzi wykwalifikowany logopeda, specjalista w zakresie diagnostyki zaburzeń rozwoju mowy oraz karmienia noworodków i niemowląt w kontekście logopedycznym. Na szkoleniu szczególna uwaga zostanie zwrócona na umiejętność odróżniania zachowań i reakcji fizjologicznych od patologicznych. Skupimy się na karmieniu dziecka, zarówno piersią, jak i butelką, podpowiadając jaka pozycja jest optymalna, jak ułatwić maluchowi jedzenie oraz w jaki sposób i kiedy przechodzić do kolejnych etapów karmienia. Omówiona zostanie gruntownie problematyka dotycząca rozszerzania diety dziecka oraz odpowiedni dobór akcesoriów, w tym kubka, z perspektywy logopedy. Wreszcie uwaga zostanie zwrócona na najczęściej występujące wady rozwojowe i anatomiczne. Nabyta wiedza pozwoli rodzicom uniknąć wielu błędów oraz już na starcie wychwycić jakiekolwiek nieprawidłowości, co jest o tyle istotne, że sporą część problemów można skutecznie skorygować w wieku niemowlęcym oszczędzają tym samym sobie i dziecku długotrwałej i męczącej terapii w przyszłości.

Chustonoszenie

Chustonoszenie znane było ludzkości od dawna i choć w XX wieku zostało wyparte przez wózki i nosidła, teraz wróciło do łask. Niewątpliwą zaletą tego rozwiązani jest wygoda, jednak oprócz „wolnych rąk”, ma ono szereg innych atutów. Przede wszystkim zapewnia dziecku tak potrzebne poczucie bliskości i bezpieczeństwa, dzięki czemu maluch łatwiej się wycisza i szybciej zasypia. Ponadto niemowlę uczy się schematu własnego ciała, a przy tym chusta zabezpiecza prawidłowe ustawienie stawów biodrowych i kręgosłupa. Jednak warunkiem czerpania korzyści z tej metody jest jej prawidłowe stosowanie, dlatego, z myślą o młodych mamach, ich partnerach, a także kobietach w ciąży opracowaliśmy autorskie warsztaty chustonoszenia. Na zajęciach, pod czujnym okiem naszych specjalistów dowiecie się, jak prawidłowo i bezpiecznie motać dziecko, omówione zostaną rodzaje chust, ich rozmiary oraz możliwe techniki wiązania, a także optymalna, nie obciążająca układu ruchu, postawa noszącego. Uwaga zostanie zwrócona również na przeciwwskazania dotyczące tej metody noszenia malucha, w tym niektóre wady anatomiczne czy zły stan ogólny noworodka. Zajęcia mają zarówno charakter teoretyczny, jak i praktyczny, dzięki czemu po gruntownym zapoznaniu się z teorią uczestnicy będę mieli okazję wypróbowania różnych metod chustonoszenia. Na warsztatach zidentyfikowane zostaną też indywidualne potrzeby każdego z kursantów i na ich podstawie prowadzący zasugeruje optymalny typ chusty oraz wiązania. Dzięki temu uczestnicy zajęć nabędą wiedzę oraz umiejętności, które korzystnie wpłyną na komfort i zdrowie dziecka, jak i ich samych.

Przyłóżkowy pomiar bilirubiny

Bilirubina to pomarańczowy pigment będący produktem rozkładu hemu, jednego ze składników hemoglobiny. Wzrost jej poziomu powyżej 2,5 mg objawia się u noworodków żółtaczką – żółtawym zabarwieniem białej części oka, błon śluzowych oraz skóry. Co ciekawe, żółtaczka występuje u większości noworodków fizjologicznie i jest wynikiem adaptacji adaptacji dziecka do środowiska zewnętrznego. Otóż w łonie matki maluch potrzebuje więcej czerwonych krwinek niż po urodzeniu, natomiast po porodzie i zmianie otoczenia część erytrocytów ulega rozpadowi. W efekcie powstaje dużo pomarańczowego barwnika – bilirubiny – a nadal nie w pełni dojrzała wątroba noworodka nie potrafi go wychwycić i wydalić. Efektem jest tak zwana fizjologiczna żółtaczka, która zwykle ustępuje samoistnie do 10 dnia życia. W niektórych przypadkach jednak za żółtaczką stoją inne czynniki i/lub poziom bilirubiny we krwi jest na tyle duży (hiperbilirubinemia), że maluch wymaga dodatkowej diagnostyki i wdrożenia dostosowanej terapii. Jest to tyle istotne, że bilirubina jest potencjalnie toksyczna i jakiekolwiek zaniedbania na tym polu mogą prowadzić do poważnych powikłań. Dlatego, aby monitorować sytuacje i odpowiednio wcześnie wychwycić wszelkie nieprawidłowości, w czasie wizyty poporodowej wykonujemy przyłóżkowy pomiar bilirubiny. Co ważne, dzięki zastosowaniu nowoczesnych urządzeń diagnostycznych badanie odbywa się przez skórę, jest bezinwazyjne, bezbolesne, trwa zaledwie kilka sekund, a wynik dostępny jest „od ręki”. Dodatkowo wszystko odbywa się w znanym i bezpiecznym otoczeniu, co oszczędza niepotrzebnego stresu zarówno maluchowi, jak i rodzicom.

CENNIK

Sprawdź ceny usług płatnych w zakresie szkoły rodzenia:

Cennik