Skip to main content

Przyłóżkowy pomiar bilirubiny

Bilirubina to pomarańczowy pigment będący produktem rozkładu hemu, jednego ze składników hemoglobiny. Wzrost jej poziomu powyżej 2,5 mg objawia się u noworodków żółtaczką – żółtawym zabarwieniem białej części oka, błon śluzowych oraz skóry. Co ciekawe, żółtaczka występuje u większości noworodków fizjologicznie i jest wynikiem adaptacji adaptacji dziecka do środowiska zewnętrznego. Otóż w łonie matki maluch potrzebuje więcej czerwonych krwinek niż po urodzeniu, natomiast po porodzie i zmianie otoczenia część erytrocytów ulega rozpadowi. W efekcie powstaje dużo pomarańczowego barwnika – bilirubiny – a nadal nie w pełni dojrzała wątroba noworodka nie potrafi go wychwycić i wydalić. Efektem jest tak zwana fizjologiczna żółtaczka, która zwykle ustępuje samoistnie do 10 dnia życia. W niektórych przypadkach jednak za żółtaczką stoją inne czynniki i/lub poziom bilirubiny we krwi jest na tyle duży (hiperbilirubinemia), że maluch wymaga dodatkowej diagnostyki i wdrożenia dostosowanej terapii. Jest to tyle istotne, że bilirubina jest potencjalnie toksyczna i jakiekolwiek zaniedbania na tym polu mogą prowadzić do poważnych powikłań. Dlatego, aby monitorować sytuacje i odpowiednio wcześnie wychwycić wszelkie nieprawidłowości, w czasie wizyty poporodowej wykonujemy przyłóżkowy pomiar bilirubiny. Co ważne, dzięki zastosowaniu nowoczesnych urządzeń diagnostycznych badanie odbywa się przez skórę, jest bezinwazyjne, bezbolesne, trwa zaledwie kilka sekund, a wynik dostępny jest „od ręki”. Dodatkowo wszystko odbywa się w znanym i bezpiecznym otoczeniu, co oszczędza niepotrzebnego stresu zarówno maluchowi, jak i rodzicom.

Chustonoszenie

Chustonoszenie znane było ludzkości od dawna i choć w XX wieku zostało wyparte przez wózki i nosidła, teraz wróciło do łask. Niewątpliwą zaletą tego rozwiązani jest wygoda, jednak oprócz „wolnych rąk”, ma ono szereg innych atutów. Przede wszystkim zapewnia dziecku tak potrzebne poczucie bliskości i bezpieczeństwa, dzięki czemu maluch łatwiej się wycisza i szybciej zasypia. Ponadto niemowlę uczy się schematu własnego ciała, a przy tym chusta zabezpiecza prawidłowe ustawienie stawów biodrowych i kręgosłupa. Jednak warunkiem czerpania korzyści z tej metody jest jej prawidłowe stosowanie, dlatego, z myślą o młodych mamach, ich partnerach, a także kobietach w ciąży opracowaliśmy autorskie warsztaty chustonoszenia. Na zajęciach, pod czujnym okiem naszych specjalistów dowiecie się, jak prawidłowo i bezpiecznie motać dziecko, omówione zostaną rodzaje chust, ich rozmiary oraz możliwe techniki wiązania, a także optymalna, nie obciążająca układu ruchu, postawa noszącego. Uwaga zostanie zwrócona również na przeciwwskazania dotyczące tej metody noszenia malucha, w tym niektóre wady anatomiczne czy zły stan ogólny noworodka. Zajęcia mają zarówno charakter teoretyczny, jak i praktyczny, dzięki czemu po gruntownym zapoznaniu się z teorią uczestnicy będę mieli okazję wypróbowania różnych metod chustonoszenia. Na warsztatach zidentyfikowane zostaną też indywidualne potrzeby każdego z kursantów i na ich podstawie prowadzący zasugeruje optymalny typ chusty oraz wiązania. Dzięki temu uczestnicy zajęć nabędą wiedzę oraz umiejętności, które korzystnie wpłyną na komfort i zdrowie dziecka, jak i ich samych.

Wstęp dla osoby towarzyszącej

Ciąża to czas, kiedy towarzyszą nam nowe emocje i, co istotne, jest to nie tylko radość czy oczekiwanie, ale również niepewność, obawa czy nawet wątpliwości. I chociaż, co warte podkreślenia, o tych i innych odczuciach mówi się najczęściej w odniesieniu do matki, to przecież dotyczą one w równej mierze jej partnera, a także innych osób z jej bezpośredniego otoczenia przyszłej mamy. Na zajęcia zapraszamy zatem partnerów, partnerki, przyjaciół, matki, ojców, a także pozostałe bliskie osoby. Wspólne uczestnictwo w szkole rodzenia pozwala osobom towarzyszącym nauczyć się jak wesprzeć kobietę w ostatnich tygodniach ciąży, jak zachowywać się w czasie połogu i późniejszym okresie. Co niemniej ważne, zdobędą wiedzę teoretyczną i umiejętności praktyczne związane z opieką nad noworodkiem i jego pielęgnacją. Mowa tu o takich czynnościach, jak kąpanie, karmienie, przewijanie czy trzymanie malucha. Wspólne uczestnictwo w szkole rodzenia to niepowtarzalna okazja otwarcia się na nowe doświadczenia i czas, który przyszli opiekunowie spędzają ze sobą oraz mającym wkrótce przyjść na świat dzieckiem. Wzajemne wsparcie w nowej sytuacji pozwala zrozumieć, pogłębić i wzmocnić wspólne relacje, a jednocześnie uczy odpowiedzialności i opieki nad małym człowiekiem. Jest to też doskonała okazja aby z pełną świadomością podjąć decyzję o ewentualnej obecności drugiej osoby podczas porodu.

Przyjazna pielęgnacja noworodka z użyciem metody NDT Bobath

Metoda NDT Bobath, opracowana przez Karela i Berthę Bobath, to technika usprawniania ruchowego nakierowana na wszechstronny rozwój dziecka. Choć stworzona została przede wszystkim z myślą o wcześniakach, maluszkach z zaburzeniami układu nerwowego oraz mięśniowo-szkieletowego, to stanowi skuteczną, neurorozwojową koncepcję usprawniania ruchowego wszystkich niemowlaków. Według twórców nasze pociechy od pierwszego dnia życia przyswajają sobie prawidłowe wzorce ruchowe, dlatego to na rodzicach spoczywa największa odpowiedzialność. Szczególny nacisk kładziony jest na czynności wykonywane od pierwszego dnia życia dziecka, w tym sposób podnoszenia i noszenia, karmienie, czuwanie nad prawidłową pozycją dziecka podczas odpoczynku i zabawy oraz czynności pielęgnacyjne związane ze zmianą pieluch, myciem ubieraniem, a także rozbieraniem. Metoda NDT Bobath wpływa na napięcie mięśniowe, hamuje patologiczne odruchy, a przy tym promuje te prawidłowe stymulując kompleksowy rozwój malucha. Ćwiczenia bazują na tak zwanym „motor learningu”, czyli nauczaniu poprzez ruch. Wykorzystują maksimum możliwości dziecka oraz opierając się na harmonijnych i uporządkowanych zasadach, co gwarantuje pełne bezpieczeństwo i efektywność terapii. Zdając sobie sprawę ze znaczenia roli rodzica i pragnąc Was wspierać na każdym kroku, postanowiliśmy wprowadzić do naszej oferty zajęcia z tej metody. Poprowadzi je współpracująca z naszą Szkołą Rodzenia Paulina Kuska. Będą one miały charakter praktyczny – wszystkie istotne aspekty NDT Bobath ćwiczone będą na specjalnych lalkach. Zajęcia dedykowane są wszystkim rodzicom, zarówno tym oczekującym dopiero na narodziny dziecka, jak i już opiekującym się małym człowiekiem. Można na nie przyjść w pojedynkę lub z partnerem/partnerką.

CENNIK

Sprawdź ceny usług płatnych w zakresie szkoły rodzenia:

Cennik