Skip to main content

Dermatolog to lekarz zajmujący się profilaktyką, diagnostyką oraz leczeniem chorób skóry i jej wytworów (włosów i paznokci), a także tych dolegliwości ogólnoustrojowych, które ujawniają się na skórze. Specjalizacja ta często łączona jest z wenerologią, czyli dziedziną zajmującą się schorzeniami przenoszonymi drogą płciową. Dermatolog ocenia zmiany na skórze i jej przydatkach, zleca badania laboratoryjne i interpretuje ich wyniki, przeprowadza testy alergiczne, a także wykonuje zabiegi likwidujące zmiany skórne.

Obserwuj swoje ciało

Na wizytę do poradni dermatologicznej należy się zgłosić, kiedy zaobserwujemy jakieś niepokojące zmiany skórne, na przykład rumienie, pękające naczynka i wszelkie przebarwienia. Za niepokojące sygnały powinny też zostać uznane problemy z trądzikiem, nadmierne wypadanie włosów, niefizjologiczne zmiany na paznokciach oraz powiększające się i zmieniające znamiona i pieprzyki. Do dermatologa powinny się też udać kobiety w ciąży, które leczą lub leczyły choroby przenoszone drogą płciową. Ma to na celu zapobieżenie zakażeniu dziecka w trakcie porodu lub zminimalizowanie ryzyka tego zdarzenia. Wizyta zaczyna się od przeprowadzenia szczegółowego wywiadu, po którym następuje badanie dermatologiczne, rozpoznanie i dobranie najlepszej do danego przypadku terapii.

Przygotowanie do wizyty

Wizyta u dermatologa nie wymaga zwykle żadnych specjalnych przygotowań. Jeżeli problem dotyczy skóry twarzy, warto jednak w dniu wizyty zrezygnować z makijażu. W pozostałych natomiast przypadkach rezygnujemy z nakładania na skórę kremów i wszystkich tych kosmetyków, których obecność mogłaby wpłynąć na jej stan utrudniając tym samym postępowanie diagnostyczne. Dodatkowo, jeżeli podejrzewamy, że u podłoża zmian skórnych leżą kwestie hormonalne, warto przed umówieniem wizyty u dermatologa wykonać konieczne badania i dopiero z wynikami zgłosić się do przychodni.

CENNIK

Sprawdź ceny konsultacji w wybranej przez Ciebie placówce:

Cennik

Dostępne w placówkach:

Przychodnia Kalisz Pomorski