Gastroenterologia, potocznie zwana gastrologią, to dziedzina medycyny zajmująca się profilaktyką, diagnostyką i leczeniem chorób układu pokarmowego, począwszy od przełyku, poprzez żołądek, jelita, wątrobę i trzustkę, a na drogach żółciowych skończywszy. Dolegliwości związane z tymi narządami są bardzo częste i dotyczą osób w każdym wieku, a ich przyczyny mogą być zarówno bardzo błahe, na przykład przejedzenie czy stres, jak i znacznie poważniejsze. W żadnym jednak wypadku problemu nie należy lekceważyć, ponieważ może być sygnałem toczącego się w organizmie poważnego stanu chorobowego, którego wczesne wykrycie znacznie zwiększa szansę na pełny powrót do zdrowia.

Niepokojące objawy

Do gastrologa powinien się zgłosić każdy, kto zaobserwował u siebie problemy brzuszne lub jakiekolwiek dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Do pierwszych niepokojących sygnałów należą zwykle trudności w przełykaniu, bóle brzucha, mdłości, wzdęcia, zgaga oraz spadek masy ciała. Wśród innych istotnych objawów na szczególną uwagę zasługują zaparcia, biegunki, obecność krwi w kale, wymioty, a także utrzymujący się pomimo suplementacji niedobór żelaza.

Nowoczesne podejście

W czasie pierwszej wizyty lekarz przeprowadza rozmowę z pacjentem oraz zapoznaje się z wynikami dotychczasowych badań. Na podstawie uzyskanych w ten sposób danych dokonuje rozpoznania problemu lub kieruje chorego na dalszą diagnostykę. W tym drugim wypadku do najczęściej zalecanych badań należą badania endoskopowe, ultrasonograficzne, laboratoryjne, a w przypadku niektórych osób również psychologiczne. Co istotne, ważną częścią nowoczesnej gastrologii jest profilaktyka, czyli działania zapobiegające rozwojowi choroby, czyli wdrożenie prawidłowych nawyków żywieniowych oraz zrównoważonego stylu życia.

CENNIK

Sprawdź ceny konsultacji w wybranej przez Ciebie placówce:

Cennik

Dostępne w placówkach: