Skip to main content

Kardiologia zajmuje się diagnostyką i leczeniem wrodzonych i nabytych wad serca oraz chorób układu sercowo-naczyniowego. Specjalista z zakresu tej dziedziny rozpoznaje schorzenia serca,   aorty i innych tętnic, zleca, przeprowadza i interpretuje wyniki badań, takich jak EKG, holter, holter ciśnieniowy czy echo serca, wdraża odpowiednie leczenie i monitoruje jego efekty. Ponadto służy pomocą w stanach nagłych, jak zawał mięśnia sercowego czy arytmie serca przebiegające z zaburzeniami hemodynamicznymi.

Nie lekceważ objawów

Jak dobitnie pokazują statystyki, choroby serca i układu krążenia są najczęstszą przyczyną przedwczesnych zgonów w naszym kraju. Co gorsza, wielu z nich można by zapobiec, gdyby problem został rozpoznany odpowiednio wcześnie. Dlatego w naszych przychodniach szczególny nacisk kładziemy na profilaktykę. W ramach konsultacji, nasi specjaliści udzielają porad z zakresu zapobiegania chorobom serca obejmujących między innymi właściwy tryb życia, odpowiednią dietę oraz zrównoważoną aktywność fizyczną. Podkreślamy konieczność pozostawania pod opieką kardiologa po ukończeniu 45 roku życia oraz w przypadku zaobserwowania jakichkolwiek niepokojących objawów ze strony układu sercowo-naczyniowego. Wśród tych ostatnich na szczególną uwagę zasługują dolegliwości bólowe w klatce piersiowej, spadek wydolności, skoki ciśnienia, kołatanie/niemiarowe bicie serca, zasłabnięcia i utraty przytomności. Regularne badania zaleca się również osobom, które prowadzą bardzo stresujący i intensywny tryb życia.

Przygotowanie do badania

Na pierwszą wizytę warto zabrać aktualne wyniki badań, przede wszystkim morfologię i mocz, oraz wszelkie posiadane wyniki badań kardiologicznych np. EKG. Dodatkowo należy mieć ze sobą spis przyjmowanych obecnie leków, zarówno tych przepisanych przez lekarza jak i dostępnych bez recepty, łącznie z ich dawkowaniem. Dobrze też jest spisać przed wizytą wszelkie niepokojące objawy oraz zastanowić się nad ewentualnymi ich przyczynami, w tym przypadkami chorób serca w rodzinie czy zmianą sytuacji życiowej. Da to lekarzowi pełen obraz sytuacji i znacznie ułatwi dalsze postępowanie diagnostyczne wpływając tym samym na przebieg terapii i tempo powrotu do zdrowia.

Specjalistyczne badania

W trosce o komfort i zdrowie naszych pacjentów, w Balticmed oferujemy możliwość wykonania USG serca, znanego również pod terminem echo serca lub echokardiografia, oraz USG tętnic szyjnych. Te w pełni bezpieczne, bezbolesne i nieinwazyjne metody diagnostyczne umożliwiają rozpoznanie zaburzeń kurczliwości serca, ocenienie pracy zastawek, rozpoznanie ewentualnych wad wrodzonych i nabytych, a także stwierdzenie drożności tętnic. Badania nie wymagają żadnego specjalnego przygotowania ze strony pacjenta.

CENNIK

Sprawdź ceny konsultacji w wybranej przez Ciebie placówce:

Cennik

Dostępne w placówkach:

Przychodnia Kalisz Pomorski

Przychodnia Szczecin Śródmieście