Nefrologia to jedna ze specjalizacji wchodzących w obręb interny. Zajmuje się diagnozowaniem oraz leczeniem dysfunkcji układu moczowego – nerek, moczowodów, pęcherza moczowego. Pośrednio także leczeniem schorzeń dotyczących wtórnie tych narządów, takich jak np. cukrzyca czy nadciśnienie tętnicze. Wśród najczęstszych problemów, z jakimi pacjenci zgłaszają się do nefrologa można wymienić zapalenie nerek, choroby miedniczek nerkowych, niewydolność nerek oraz kamicę nerkową. Kompetencje tego specjalisty w znacznej mierze pokrywają się zatem z pracą urologa, różni ich jednak to, że nefrolog stosuje jedynie farmakologiczne, nieinwazyjne metody.

Reaguj!

Obrzęk rąk, kostek lub stóp, opuchnięte oczy, częste oddawanie moczu, niczym nieuzasadnione zmęczenie, ból okolic lędźwi, podwyższone ciśnienie… Wszystkie te symptomy mogą świadczyć o poważnych zaburzeniach funkcjonowania nerek, dlatego, jeżeli zauważysz u siebie któryś z nich, nie zwlekaj. Zwłaszcza, że problemy te dotyczą osób w każdym wieku, niezależnie od płci. Niezwłocznie udaj się zatem do specjalisty nefrologa, który przeprowadzi procedury mające na celu ich wykluczenie.

Przygotowanie do wizyty

Planując wizytę warto zabrać ze sobą aktualne wyniki badań, zwłaszcza zwłaszcza morfologię, kreatyninę, mocznik, stężenie glukozy oraz badanie ogólne moczu. Najważniejsze narzędzia diagnostyczne stosowane w nefrologii to USG, tomografia komputerowa i scyntygrafia. Jeżeli mamy w dokumentacji takie badania to również warto wziąć je na konsultację. Dobrze jest też przeanalizować w domu wszystkie objawy, a nawet spisać je na kartce. Usprawni to pracę lekarza i znacznie skróci czas oczekiwania na ostateczną diagnozę, a tym samym zaplanowanie i wdrożenie odpowiedniego leczenia.

CENNIK

Sprawdź ceny konsultacji w wybranej przez Ciebie placówce:

Cennik

Dostępne w placówkach: