Skip to main content

Konsultacja nefrologiczna

Nefrologia to podspecjalizacja interny zajmująca się nerkami i drogami moczowymi. W obrębie jej zainteresowań leży diagnostyka i terapia wszelkich patologii pojawiających się w tych narządach, zarówno zmian o charakterze przewlekłym, jak i łagodnym czy ostrym. Specjalizacja ta zajmuje się również schorzeniami, które nerek bezpośrednio nie dotyczą, ale mogą na nie wpływać, np. cukrzycą czy nadciśnieniem tętniczym.

Nieinwazyjne metody leczenia

Głównym obszarem zainteresowań nefrologii jest budowa, fizjologia oraz funkcjonowanie nerek i dróg moczowych. Co za tym idzie, specjalizacja ta po części pokrywa się z urologią, jednak, co charakterystyczne, bazuje niemal wyłącznie na nieinwazyjnych metodach leczenia. Terapia obejmuje przede wszystkim leczenie farmakologiczne, indywidualnie dostosowane zalecenia dietetyczne, a w niektórych przypadkach również dializoterapię lub przeszczep nerki. Dla ustalenia źródła problemu nefrolog stosuje szeroki wachlarz metod diagnostycznych, w tym badania laboratoryjne moczu i krwi, a także badanie USG nerek, urografię oraz scyntygrafię.

Kiedy zgłosić się do nefrologa?

Na konsultację do nefrologa należy się zgłosić w każdej sytuacji świadczącej o możliwych schorzeniach nerek lub układu moczowego, ponieważ nieleczone problemy nefrologiczne mogą prowadzić do groźnych dla zdrowia powikłań. Wśród objawów, które powinny w tym kontekście wzbudzić niepokój wymienić należy obrzęk wokół oczu, opuchliznę rąk, stóp oraz kostek, pieczenie i/lub bolesność przy oddawaniu moczu, częstomocz, ciemny lub krwisty kolor moczu, mocz mętny o zapachu amoniaku, nasilającą się podczas ruchu bolesność poniżej żeber oraz podwyższone ciśnienie krwi. Dodatkowo warto skonsultować wszelkie nieprawidłowości w wynikach badania moczu.

CENNIK

Sprawdź ceny konsultacji w wybranej przez Ciebie placówce:

Cennik

Dostępne w placówkach:

Przychodnia Police

Przychodnia Szczecin Gumieńce

Centrum Medyczne Kaszubska