Skip to main content

Neonatolog

Neonatologia jest stosunkowo nową specjalizacją lekarską, koncentrującą się na zapewnieniu opieki medycznej noworodkom, czyli dzieciom do ukończenia 1. miesiąca życia. Dyscyplina ta jest szczególnym wyzwaniem, wymaga wysokiego poziomu umiejętności, szerokiej wiedzy medycznej, empatii i umiejętności społecznych. Pacjenci objęci opieką neonatologa to bardzo wąska grupa, do której zaliczamy jedynie dzieci w pierwszych tygodniach życia, jednak specjaliści ci odgrywają również ważną rolę w przygotowaniu rodziców do codziennego funkcjonowania z maluszkiem oraz stanowią pierwszą grupę wsparcia przy porodach wysokiego ryzyka.

Neonatolog czy pediatra?

O ile pediatrzy koncentrują się na zapewnieniu opieki zdrowotnej wszystkim dzieciom, neonatolodzy zajmują się przede wszystkim wspieraniem tych najmniejszych pacjentów. Neonatolog rozpoczyna swoją opiekę już bezpośrednio po porodzie. Ocenia, czy dziecko prawidłowo adaptuje się do życia w nowym dla niego środowisku, sprawdza funkcje życiowe, oraz czy nie doszło do urazów i komplikacji okołoporodowych, kwalifikuje do pierwszych szczepień i badań przesiewowych. Do tego specjalisty trafiają również maluchy, u których zdiagnozowano wszelkie zaburzenia zdiagnozowane jeszcze w okresie płodowym i poporodowym.

Kiedy udać się do neonatologa?

Do poradni neonatologicznej powinni zgłosić się rodzice, których zaniepokoi cokolwiek w wyglądzie lub zachowaniu maluszka w pierwszych tygodniach jego życia. Wśród podstawowych alarmujących objawów należy wymienić małą aktywność ruchową, brak apetytu, zaburzenia oddychania, zmiany skórne, biegunki, zaparcia, nadmierne ulewanie i wymioty, brak reakcji na bodźce zewnętrzne, a także nieprawidłowe napięcie mięśniowe. Do neonatologa można udać się także profilaktycznie, aby potwierdzić prawidłową charakterystykę rozwoju dziecka. Wizyta u neonatologa nie wymaga szczególnego przygotowania. Należy mieć ze sobą książeczkę zdrowia dziecka, wypis ze szpitala i ewentualne wyniki badań. Warto też zabrać pieluszkę na zmianę, a także butelkę z pokarmem, jeżeli dziecko nie jest karmione piersią.

Dostępne w placówkach:

Centrum Medyczne Kaszubska