Neurochirurgia to dziedzina medycyny zajmująca się rozpoznaniem, terapią oraz profilaktyką schorzeń związanych z dysfunkcją ośrodkowego i obwodowego układu nerwowego. Specjalista z tej dyscypliny posiada szeroką wiedzę dotyczącą przebiegu i funkcji poszczególnych nerwów w organizmie oraz cechuje się umiejętnościami z zakresu chirurgii mikroskopowej i urazowej. Do neurochirurga najczęściej trafiają pacjenci z objawami dysfunkcji układu neurologicznego, u których leczenie zachowawcze, farmakoterapia lub fizjoterapia nie przyniosło poprawy stanu zdrowia. Dlatego też lekarze zajmujący się tą dziedziną ściśle współpracują z innymi specjalistami – neurologiem czy fizjoterapeutą.

Wskazania do wizyty

Choć na co dzień o tym nie myślimy, układ nerwowy integruje wszystkie nasze działania, a jego nieprawidłowe funkcjonowanie lub uszkodzenie wpływa na całe ciało poważnie obniżając jakość życia. Dlatego, w razie zaobserwowania u siebie jakichkolwiek niepokojących objawów, nie należy szukać wytłumaczenia w szybkim tempie życia czy przemęczeniu, ale  skonsultować się ze specjalistą. Wśród alarmujących symptomów wyróżniamy między innymi nawracające lub silne bóle głowy, bóle oraz zesztywnienie kręgosłupa, drętwienie kończyn, mimowolne skurcze tułowia lub twarzy, zaburzenia czucia, osłabienie mięśni i/lub spowolnienie ruchowe, zaburzenia widzenia, węchu i połykania, zaburzenia pamięci, równowagi i mowy oraz pogorszenie się koncentracji. Powyższe objawy sugerują dysfunkcję układu nerwowego co powinno skłonić nas do zasięgnięcia opinii neurochirurga lub neurologa. 

Wizyta i przygotowanie do niej

Przed wizytą warto przygotować pełną dokumentację informującą o przebytych zabiegach i operacjach oraz chorobach przewlekłych i przyjmowanych lekach. Pomocne będą również aktualne wyniki badań, w tym badania laboratoryjne i obrazowe. Podczas pierwszego spotkania neurochirurg przeprowadza dokładny wywiad lekarski celem jak najlepszego nakreślenia tła problemu. Następnie wykonuje badanie fizykalne, na które składa się między innymi ocena sprawności funkcjonowania nerwów czaszkowych, zborność ruchów, czucie powierzchowne i głębokie, obecność objawów oponowych. W razie konieczności specjalista zleca dalszą diagnostykę, która może obejmować badania obrazowe, najczęściej tomografię komputerową lub rezonans magnetyczny. 

Leczenie neurochirurgiczne

W oparciu o analizę uzyskanych wyników badań stawiana jest diagnoza i dobierane odpowiednie dla danego przypadku leczenie. W zależności od charakteru dolegliwości, z jakimi zgłosił się pacjent, specjalista może sięgnąć po małoinwazyjne metody terapii lub zakwalifikować chorego do operacji. W tym drugim przypadku neurochirurg prowadzi zarówno leczenie w okresie przedoperacyjnym, jak i po wykonaniu zabiegu.

CENNIK

Sprawdź ceny konsultacji w wybranej przez Ciebie placówce:

Cennik

Dostępne w placówkach: