Skip to main content

Okulista dziecięcy to specjalista zajmujący się profilaktyką, diagnostyką i leczeniem schorzeń narządu wzroku u dzieci i młodzieży. Celem wykrycia ewentualnego problemu wykonuje badania przedmiotowe, podmiotowe w tym czynnościowe oka bazując na schemacie postępowania dostosowanym do wieku pacjenta. Następnie, w sytuacji wykrycia wady, jest ona korygowana poprzez dobór odpowiednich szkieł lub soczewek, a w niektórych przypadkach również farmakoterapię i metody inwazyjne.

REGULARNE KONTROLE

Decyzja o odbyciu z dzieckiem konsultacji okulistycznej już w pierwszym roku życia jest obligatoryjna i stanowi kluczowy element profilaktyki zdrowotnej małego pacjenta.
Dodatkowo, wizyta u specjalisty jest konieczna w przypadku podejrzenia jakichkolwiek nieprawidłowości, w tym zeza, a także w sytuacji częstego mrużenia lub łzawienia oczu. Wzmożonej obserwacji okulistycznej wymagają też wcześniaki oraz dzieci obciążone genetycznie takimi chorobami jak jaskra, zaćma wrodzona, siatkówczak lub czerniak, jak również cierpiące na dolegliwości ogólnoustrojowe, zwłaszcza cukrzycę, zespół Marfana czy zaburzenia metaboliczne.

W NAJLEPSZYCH RĘKACH

W Balticmed dysponujemy najnowocześniejszą aparaturą do diagnostyki schorzeń okulistycznych u dzieci w każdym wieku. Pozwala to na wczesne wykrycie wszelkich nieprawidłowości i, dzięki wdrożeniu odpowiedniego postępowania, daje pacjentowi szansę na dalszy prawidłowy rozwój narządu wzroku. Co niemniej ważne, nasi specjaliści umiejętnie łączą wiedzę z zakresu okulistyki dziecięcej z doświadczenie w pracy z dziećmi oraz delikatnym i sprawnym przebiegiem wszystkich procedur. Dodatkowo, obecność rodzica w gabinecie na wszystkich etapach diagnostyki sprzyja zachowaniu komfortu psychicznego zarówno opiekuna, jak i pacjenta.

WSKAZANIA I PRZEBIEG BADANIA PROFILAKTYCZNEGO NIEMOWLAKÓW

Kiedy zgłosić się na badanie?

Kiedy zgłosić się na badanie? Okulistyczne badanie profilaktyczne jest zalecane wszystkim dzieciom, które ukończyły 3 miesiąc życia. Jest to okres intensywnego rozwoju niemowlęcia, w tym także kształtowania się oraz adaptacji narządu wzroku. Już wówczas można stwierdzić nieprawidłowości takie jak zez czy astygmatyzm, a w konsekwencji zaplanować skuteczne leczenie.

Jak wygląda przebieg profilaktycznego badania okulistycznego?

Przed badaniem konieczne jest podanie dziecku kropli rozszerzających źrenicę. Jest to najmniej przyjemny moment badania, który może doprowadzić do płaczu jako fizjologicznej reakcji na dostanie się kropli do oka dziecka. Po wpuszczeniu kropli okulistycznych maluch musi odczekać na rozszerzenie źrenic i czasowe porażenie akomodacji – zwykle co najmniej 15 min. Samo badanie jest jednak nieinwazyjne i bezbolesne, a przede wszystkim pozwalające skutecznie ocenić rozwijający się narząd wzroku dziecka.

CENNIK

Sprawdź ceny konsultacji w wybranej przez Ciebie placówce:

Cennik

Dostępne w placówkach:

Przychodnia Szczecin Warszewo

Centrum Medyczne Kaszubska