Skip to main content

Ortopedia dziecięca zajmuje się diagnostyką oraz leczeniem chorób układu ruchu, a także wad wrodzonych u dzieci i młodzieży do 18 roku życia. Duży nacisk kładzie też na zapobieganie powikłaniom późnym w obrębie układu ruchu, które mogłyby prowadzić do istotnego pogorszenia jakości funkcjonowania w życiu dorosłym. 

Profilaktyka przede wszystkim

W przypadku małych dzieci wizyta u ortopedy ma często charakter profilaktyczny. U niemowląt wykonuje się badanie ultrasonograficzne bioder celem wczesnego wykrycia ewentualnych nieprawidłowości. Natomiast u starszych dzieci, posiłkując się badaniem przedmiotowym i podmiotowym, a także testami czynnościowymi, specjalista przeprowadza ocenę prawidłowości funkcjonowania układu ruchu. Umożliwia to wykrycie wad wrodzonych i tych nabytych, np. w zakresie chorób zapalnych, jałowych martwic kości, wad rozwojowych kręgosłupa i stóp, a także innych nieprawidłowości dotyczących układu ruchu. Tym samym, dzięki szybkiemu wdrożeniu optymalnego leczenia, możliwym staje się pełne ich wyeliminowanie.

Edukacja

Zarówno w przypadku małych dzieci, jak i ich rodziców istotnym aspektem pracy ortopedy jest edukacja. Kluczowe znaczenie ma wpajanie nawyków, które przełożą się na prawidłowy rozwój aparatu ruchu dziecka i zapobiegną rozwojowi problemów w przyszłości. Jeśli natomiast chodzi o pacjentów z już zdiagnozowanymi problemami, wskazówki dotyczące prawidłowego stylu życia często mogą się przyczynić do postępów rehabilitacji i przyspieszyć powrót do zdrowia.

Kiedy udać się do ortopedy dziecięcego?

Pierwsza wizyta u ortopedy dziecięcego powinna się odbyć między 6 a 8 tygodniem życia, kolejna w ok. 4 miesiąca życia, a trzecia, kiedy maluch zaczyna już chodzić, czyli najczęściej między 10 a 16 miesiącem. Dodatkowo specjalistę należy odwiedzić w przypadku zaobserwowania jakichkolwiek nieprawidłowości dotyczących układu ruchu dziecka, w tym dolegliwości bólowych spowodowanych urazem i tych pojawiających się bez urazu, a także wszelkich deformacji kośćca czy zmian powodujących asymetrię sylwetki dziecka.

CENNIK

Sprawdź ceny konsultacji w wybranej przez Ciebie placówce:

Cennik

Dostępne w placówkach:

Przychodnia Kalisz Pomorski

Przychodnia Szczecin Gumieńce

Przychodnia Węgorzyno

Centrum Medyczne Kaszubska