Skip to main content

Dysplazja stawu biodrowego

Drodzy Pacjenci, czy wiecie, że dysplazja stawu biodrowego, to jedna z najczęściej występujących wad wrodzonych? Jakie sygnały u dziecka powinny nas zaniepokoić? Co zrobić w wypadku podejrzenia dysplazji? W jakim wieku wykonać badanie przesiewowe? Na te i inne pytania odpowiada lek. Marek Dzik.

W przypadku dysplazji stawu biodrowego mamy do czynienia z nieprawidłowym wykształceniem się panewki stawu biodrowego, które może mieć również postać zwichnięcia stawu biodrowego. W pierwszych tygodniach życia można to poznać po przeskakiwaniu w stawie biodrowym podczas odwodzenia i przywodzenia nóżki. Natomiast po zakończeniu okresu noworodkowego dochodzi do ograniczenia zakresu odwodzenia nóżek w stawie biodrowym. Kiedy zatem zgłosić się do specjalisty? Przede wszystkim, kiedy zauważymy u naszego malucha nienaturalny i nierówny układ nóżki oraz trudności z odwodzeniem jej na bok. Oczywiście nawet, jeżeli wszystko będzie się wydawało być w najlepszym porządku, nie można pomijać profilaktycznych badań ultrasonograficznych, gdyż nawet najlepszy specjalista ma 50% szans na kliniczne wykrycie dysplazji. Tylko badanie USG wykonane w sposób prawidłowy daje 100% szansę na jej wykluczenie – przypomina lek. Marek Dzik. Wykonywanie ich według zalecanego kalendarza wyklucza ryzyko wystąpienia jakiejś nieprawidłowości, która mogłaby negatywnie wpłynąć na całe dalsze życie malucha.

Badanie przesiewowe w kierunku dysplazji wykonuje się w naszym kraju obligatoryjnie w wieku 6-8 tygodni. Co ważne, jest to badanie nieinwazyjne i zupełnie bezbolesne. Choć cała procedura trwa zaledwie 2-3 minuty, cechuje się bardzo wysoką czułością w wykrywaniu wad. Aby mieć pewność co do wyniku i jego interpretacji, zaleca się wykonanie u dobrego specjalisty. Kolejne badania ortopedyczne powinny być wykonane do 8. miesiąca życia, najlepiej w przedziale 3-6. miesiąca. Dopilnowanie powyższego kalendarza daje niemal 100% pewności co do wyniku.

Warto tu jeszcze wspomnieć o kwestii często pomijanej, czyli życiu dorosłym po dysplazji stawu biodrowego. Trzeba pamiętać, że niewykryta choroba nie daje objawów przez wiele lat, a w wieku około 35-40 lat dochodzi do nagłego pogorszenia i dolegliwości bólowych, wskutek zwyrodnienia stawów podysplastycznych, co finalnie prowadzi do wymiany stawu na sztuczny. W długofalowej perspektywie konsekwencje mogą dotykać niemal cały układ ruchu i powodować szerokie spectrum nieoczywistych objawów. Dlatego trzeba podkreślić raz jeszcze – fundamentalne znaczenie ma tu profilaktyka i, w razie konieczności, jak najszybsze podjęcie leczenia.

Maciej Skrzetuski

Author Maciej Skrzetuski

More posts by Maciej Skrzetuski