Skip to main content

Ciekawostki medyczne – aktywny wypoczynek w weekend majowy!

Kochani Pacjenci, spory procent Polaków spędzi zapewne majówkę na różnorakich wyjazdach, w górach, nad morzem, w parkach krajobrazowych… Tutaj możliwości jest całe mnóstwo i w zasadzie każda z nich wiąże się ze sporą dawką czasu spędzonego na świeżym powietrzu. Co jednak z tymi, którzy zostają w te dni w domach. Wbrew pozorom i wtedy można łatwo zaplanować ciekawe atrakcje dla osób w każdym wieku. Poniżej podpowiadamy jak aktywnie spędzić majówkę i jakie niesie to ze sobą korzyści! Zapraszamy do lektury!

Nawet jeśli nie mamy szczególnych planów i pomysłów na długi weekend, nie oznacza to wcale, że jesteśmy skazani na Netflixa i kanapę. W większości miast i mniejszych miejscowości przygotowano z myślą o majówce różnego rodzaju atrakcje. Warto może odwiedzić lokalne ośrodki kultury i dowiedzieć się, czy znajdzie się coś godnego uwagi dla nas lub dla naszych najbliższych. A jeżeli nie? Nadal nic straconego! Korzystając z rosnących temperatur na zewnątrz warto się nieco zmobilizować i odkurzyć rower czy rolki, a następnie samemu, w towarzystwie rodziny lub przyjaciół wybrać się na przejażdżkę po pobliskim parku lub dalszej, atrakcyjnej okolicy. Innym, niezmiennie polecanym przez nas sposobem aktywności będą spacery, szczególnie po lesie. Bo, jak już wielokrotnie podkreślaliśmy, dostosowany do indywidualnych możliwości ruch wpływa zbawiennie na nasz organizm. Wydzielające się pod jego wpływem hormony szczęścia poprawiają nastrój, pomagają nabrać dystansu i dają więcej energii do działania zarówno na polu zawodowym, jak i prywatnym. Do tego dochodzi cała lista innych walorów, jak wzmocnienie mięśni i układu kostnego, poprawa metabolizmu czy obniżenie stresu. A jeżeli jest to ruch na zewnątrz? Korzyści jest jeszcze więcej! Otaczająca zieleń i błękit pozwalają się wyciszyć, obniżeniu ulega puls i ciśnienie, a wydzielane przez drzewa olejki eteryczne działają terapeutycznie, wspomagają odporność, działają przeciwwirusowo oraz wspierają walkę z chorobami układu krążenia, gardła i nerek. Co więcej, drzewa pochłaniają toksyczne substancje wytwarzając jednocześnie fitoncydy, związki hamujące rozwój bakterii i grzybów. Chyba nie trzeba wymieniać nic więcej?

No dobrze, a co z tymi, co w majówkę zostają w domach chcąc uniknąć tłumów? Tutaj odpowiadamy krótko: to nie wymówka. Wystarczy wstać odpowiednio wcześnie aby zaliczyć spacer, jogging czy wycieczkę rowerową niemal w samotności, a po powrocie do domu oddać się zasłużonemu relaksowi. Ponadto, nikt chyba nie zaprzeczy, że po takim wysiłku odpoczynek będzie znacznie przyjemniejszy, a posiłek będzie smakował lepiej.

W nieco bardziej uprzywilejowanej pozycji są posiadacze ogrodów. Ci mogą zaplanować aktywny czas dla siebie i bliskich bez wychodzenia z domu. Dobrym pomysłem będzie turniej badmintona, puszczanie latawców lub sesja jogi czy pilatesu w plenerze. Zresztą, zwolennicy siłowni również mogą przenieść hantle, kettle i gumy oporowe na zewnątrz i skorzystać podwójnie zaliczając trening i dotleniając jednocześnie organizm.

Wreszcie, jeżeli w długi weekend zepsuje się pogoda (odpukać!), można również zaaranżować ciekawe aktywności w domu. Może puzzle, lub klocki, a może rozwijanie hobby i jakieś zajęcia spod szyldu DIY. Możliwości jest naprawdę całe mnóstwo! Dlatego, zwłaszcza biorąc pod uwagę, że na co dzień większość z nas spędza czas w pracy lub szkole, za biurkiem i przed ekranem komputera, warto w najbliższych dniach znaleźć nieco czasu na zdrową dawkę ruchu. Nasz organizm będzie wdzięczny, a po takim aktywnym wypoczynku z pewności będziemy mieli więcej energii do podjęcia codziennych obowiązków.

Maciej Skrzetuski

Author Maciej Skrzetuski

More posts by Maciej Skrzetuski