Skip to main content

Ekologia na zdrowie! Pakowanie prezentów w duchu less waste

Kochani Pacjenci, Mikołaj i Święta już za chwilę, a wraz z nimi tak wyczekiwany przez małych i dużych czas prezentów. Nie da się bowiem ukryć, że choć nie jest to najważniejszy aspekt tego czasu, chyba każdy z nas lubi obdarowywać bliskich i samemu być obdarowywanym. Niestety jednak, nieco kontrowersyjną kwestię stanowi tu pakowanie prezentów. Dlaczego? Ponieważ śliczne kolorowe torebki, błyszczące papiery i wstążki błyskawicznie trafiają do koszów na śmieci znacznie powiększając tym samym i tak potężną ilość odpadów wytwarzanych przez człowieka. Pytanie jednak, co począć z tym fantem? Czy trzeba całkowicie rezygnować z pakowania podarków? Otóż nie, z powodzeniem można zapakować je w duchu zero waste wykorzystując przedmioty, które zapewne każdy z nas ma w swoim domu! A jak to zrobić? Poniżej przedstawiamy kilka godnych uwagi pomysłów.

W obecnych czasach każdy z nas zamawia mnóstwo produktów w sieci, a te przychodzą w eleganckich, prostych kartonikach lub zawinięte w różnego rodzaju papiery. I to właśnie te opakowania, zamiast wyrzucać do kosza, warto odłożyć z myślą o Świętach, urodzinach i innych okazjach. Będą one doskonałym materiałem do stworzenia eleganckich, autorskich opakowań na prezenty. Co prawda nie są one tak kolorowe jak kupowane w marketach specjalne torebki, jednak właśnie ten fakt przemawia na ich korzyść. Dlaczego? Ponieważ stanowią doskonałą bazę dla innych, ekologicznych dekoracji. Zapakowane w nie paczki można przewiązać prostym, ale eleganckim sznurkiem z juty, a do niego, zamiast zwykłej kokardy, przymocować nawiązujące do Świąt ozdoby. W tej roli doskonale sprawdzi się gałązka sosnowa, aromatyczna laska cynamonu, gwiazdki anyżu, suszone plastry pomarańczy lub stare, zdekompletowane bombki, których czas na choince się skończył. To jednak nie koniec możliwości! Pakując drobiazgi dla najmłodszych, można wystylizować opakowania na ulubionych bohaterów bajek i kreskówek. Wystarczy wyciąć z kawałków kolorowego papieru uczy, noski i oczy i przykleić je w odpowiednich miejscach prezentu. W ten sposób z łatwością stworzymy urocze misie, pieski, kotki czy renifery sprawiając tym samym maluchom dodatkową frajdę.

To jednak nie koniec możliwości. Podczas pakowania prezentów można też wykorzystać stare gazety, papierowe torby po zakupach, stare materiały, tkaniny, kawałki wstążek i koronek, a w niektórych przypadkach nawet słoiki czy butelki. 🫙 Jedynym ograniczeniem jest tu własna wyobraźnia. A dla osób szczególnie lubujących się w rękodziele świetną propozycją będzie samodzielne uszycie wyjątkowych, materiałowych, wielorazowych torebek na prezenty.

Co jeszcze? Może furoshiki? Słyszeliście o tradycyjnej, japońskiej metodzie przenoszenia różnych przedmiotów po zawiązaniu ich w chusty? W Kraju Kwitnącej Wiśni używano do tego specjalnych materiałów, jednak na nasze potrzeby w zupełności wystarczy kawałek starego materiału, apaszki czy sukienki. Tak zapakowany prezent prezentuje się niezwykle elegancko i efektowanie, a piękne metody wiązania można z łatwości podpatrzeć w sieci.

Na koniec warto jeszcze poruszyć jedną kwestię, a mianowicie problem torebek i papierów, w jakich na pewno dostaniemy w grudniu różne drobiazgi od bliskich i znajomych. Najlepiej odpakować takie prezenty w taki sposób, aby jak najmniej uszkodzić opakowanie, a następnie schować je do szafy i wykorzystać ponownie przy okazji kolejnych Świąt. Dobrze też przez cały rok mieć na uwadze konieczność pakowania prezentów i odkładać sobie do wybranej szuflady co ładniejsze pudełka, papiery, materiały, sznurki i wszystko, co może się przydać do stworzenia unikalnej, ekologicznej paczki świątecznej.

Maciej Skrzetuski

Author Maciej Skrzetuski

More posts by Maciej Skrzetuski