Skip to main content

Partner Karty Pacjenta Balticmed radzi – jak w prosty sposób zadbać o swój kręgosłup?

Drodzy Pacjenci, bóle pleców dokuczają coraz większej liczbie osób i stają się wręcz plagą współczesnego społeczeństwa. Co gorsza dotykają nie tylko osoby starsze, ale również młodsze, będące, zdawałoby się, w sile wieku. Dlaczego? Otóż w niektórych przypadkach stoją za tym poważne schorzenia, jednak najczęściej problem wynika z zaniedbań i niewłaściwego stylu życia. Wniosek? Nie należy czekać na pierwsze nieprzyjemne objawy, ale już teraz wziąć sprawy w swoje ręce. Bo, jak to się mówi, mądry Polak po szkodzie, czyli wtedy, kiedy zacznie strzykać, trzeszczeć i boleć. A żeby tego uniknąć trzeba naprawdę niewiele, jedynie odrobiny wysiłku, dyscypliny i systematyczności. Dzisiaj o tym jak w prosty sposób zadać o kręgosłup mówi Radosław Rutka z Centrum Rehabilitacji DUET – Partner Karty Pacjenta Balticmed.

Do bólu pleców dochodzi przede wszystkim w wyniku zaniedbania lub nadwyrężenia kręgosłupa, czyli kiedy się garbimy, pracujemy na nieergonomicznym stanowisku, mamy niewygodne łóżko i buty czy dźwigamy ciężkie przedmioty. Mając to na uwadze, warto przyjrzeć się swoim codziennym nawykom oraz warunkom pracy i ocenić, czy któryś z nich nie powoduje lub w przyszłości nie doprowadzi do problemu. Kolejna, bardzo istotna kwestia to ćwiczenia, czyli dbanie o regularny, umiarkowany i dostosowany do możliwości danej osoby wysiłek fizyczny. I to na tym się dzisiaj skupimy.

Na początek trzeba podkreślić wyraźnie jedno – kręgosłup, podobnie jak całe ciało, potrzebuje ruchu. Dlaczego? Choćby nawet dlatego, że do utrzymania prawidłowej postawy ciała, a tym samym do odciążenia pleców, niezbędne są silne mięśnie grzbietu. W tym wypadku pomocny może się okazać aerobik, joga, pływanie, taniec, a także stretching. Możliwości jest naprawdę całe mnóstwo, a wszystkie one owocują takimi korzyściami, jak rozluźnienie napięć, wzmocnienie mięśni, dotlenienie, a także, co niemniej istotne, redukcja stresu. To ostatnie jest o tyle istotne, że nerwy i negatywne emocje prowadzą do powstawania napięć w plecach, które z kolei mogą powodować dolegliwości bólowe.

Dodatkowo, w ciągu dnia, czy to w czasie krótkiej przerwy od pracy czy od nauki, warto wykonać kilka prostych ćwiczeń na kręgosłup. Rozluźnią one i rozciągną mięśnie, poprawią ukrwienie i utlenowanie, a dodatkową korzyścią będzie bardziej efektywna praca. Propozycje ćwiczeń na kręgosłup znajdziecie w ulotkach dostępnych w dziale edukacji na stronie Balticmed (linki bezpośrednie: ćwiczenia odcinka szyjnego, ćwiczenia odcinka lędźwiowego). Co ważne, wiele z nich bez trudu można wykonywać również w biurze.

To jednak nie wszystko. Warto zmieścić w swoim grafiku, nawet najbardziej napiętym, krótki spacer lub jogging. Podczas tych aktywności kręgosłup znajduje się w odpowiedniej pozycji, ponieważ głowa jest trzymana wysoko, a plecy pozostają proste. Podobnie działa marsz – podpowiada Radosław Rutka z Centrum Duet – Partner Karty Pacjenta Balticmed.

Podsumowując – lepiej zapobiegać niż leczyć. Jak w każdej innej sytuacji, tak i w przypadku kręgosłupa wczesna profilaktyka może nas uchronić przed wieloma poważnymi dolegliwościami w przyszłości. Dlatego nie ma co odkładać, najlepiej już dziś włączyć do planu dnia zdrowe nawyki.

Maciej Skrzetuski

Author Maciej Skrzetuski

More posts by Maciej Skrzetuski