Skip to main content

Przygotuj się na zimowe bieganie

Być może zastanawiacie się czy warto rozpocząć bieganie zimą i czy bieganie na mrozie będzie dla Was dobre? Jak biegać żeby się nie przeziębić? Poniżej kilka podpowiedzi. Zapraszamy do lektury.

Bieganie zimą jest tak samo korzystne dla organizmu jak w innych porach roku. Choć może być to dla Was małe wyzwanie gdyż temperatura za oknami nie zachęca do wysiłku – to jednak gdy zmotywujecie się do wyjścia na pewno nie będziecie tego żałować.

Już po 40 minutach biegu wydzielają się endorfiny!
Wysiłek dobrze wpływa na krążenie, rośnie kondycja i poprawia się pojemność płuc.

  • Zimą starajmy się biegać w miejscach, które są odśnieżone – unikniemy kontuzji związanych z poślizgnięciem się.
  • Przed treningiem postawcie na rozgrzewkę. Zamiast statycznego rozciągania lepiej poruszać się dynamicznie – wykonujcie podskoki bądź wymachy, a po biegu wykonajcie rozciąganie w domu. Gdy na zewnątrz jest bardzo zimno rozciąganie wychłodzonych mięśni może skutkować uszkodzeniem.
  • Ubierzcie się ciepło – wybierajcie bieliznę termiczną, oddychającą, która odprowadzi wilgoć na zewnątrz. Pamiętajcie o stoperach, ciepłych skarpetach – to ważne by zdabać o ogrzanie stóp. Dzięki temu unikniecie bólu stawów.
  • Podczas biegu oddychajcie nosem – dzięki temu powietrze ogrzewa się w jamie nosowej.
  • Odpowiednio przygotowani do biegu możecie śmiało wyruszyć na trening. Dodatkowo możecie zadbać o widoczność i dla bezpieczeństwa wyposażyć się w odblaski.
root@balticmed

Author root@balticmed

More posts by root@balticmed