Skip to main content

Przyszłość gojenia ran? Inteligentny bandaż

Drodzy Pacjenci, przewlekłe rany mogą być dla chorego źródłem dużego cierpienia, zwłaszcza, że są one dość trudne w leczeniu. Jednym z ważniejszych czynników jest tu wilgotność. Zbyt niska może powodować nadmierne wysuszenie rany, zbyt wysoka również negatywnie wpływa na proces gojenia. Co gorsza, aby sprawdzić stan rany, lekarze muszą każdorazowo zdejmować bandaż, co dodatkowo ją podrażnia i wydłuża powrót do zdrowia. Patowa sytuacja? Niekoniecznie! Rozwiązaniem może być inteligentny bandaż.

Jak to działa? Otóż bardzo prosto. Inteligentny bandaż posiada wbudowany czujnik, który przekazuje informacje o stopniu wilgotności rany do najbliższego smartfona. Tym samym lekarze zyskują szansę dokładnego monitorowania zachodzących pod opatrunkiem procesów bez konieczności zdejmowania go.

Bandaż wykonany jest ze specjalnego, przewodzącego impulsy elektryczne polimeru pokrytego powszechnie używanymi materiałami opatrunkowymi. Dzięki temu jakiekolwiek zmiany w stopniu wilgotności rany wywołują impuls elektryczny mierzony przez czujnik. Następnie, za pośrednictwem niewielkiego przekaźnika, przypominającego metki bezpieczeństwa na odzieży, zebrane dane przekazywane są do smartfona personelu medycznego, który na ich podstawie decyduje o konieczności zmiany opatrunku.

Co prawda bandaż nadal jest w fazie testów, ale już teraz można stwierdzić, że jest on bardzo czuły i może być wiarygodnym źródłem informacji na temat kondycji rany. Dobra wiadomość jest jednak taka, że dzięki zastosowaniu powszechnie dostępnych, niedrogich materiałów, w przyszłości produkt powinien być w przystępnej cenie i osiągalny dla wszystkich pacjentów.

Maciej Skrzetuski

Author Maciej Skrzetuski

More posts by Maciej Skrzetuski