Diabetologia jest dyscypliną medycyny zajmującą się leczeniem cukrzycy oraz powikłań, jakie niesie ona ze sobą w niektórych przypadkach. Z kolei diabetologia dziecięca koncentruje się na dzieciach i młodzieży do ukończenia 18 roku życia.
Kiedy udać się do diabetologa?
Wizyta u diabetologa jest konieczna, kiedy wykonane u dziecka rutynowe badanie stężenia cukru (glukozy) we krwi daje nieprawidłowe wyniki lub w sytuacji wystąpienia sugerujących cukrzycę objawów. W tej drugiej kategorii na szczególną uwagę zasługuje duże pragnienie, suchość w ustach i częste oddawanie moczu, ciągłe zmęczenie, utrata wagi połączona z napadami apetytu, problemy ze wzrokiem, apatia i trudności w koncentracji. Warto też mieć na uwadze, że cukrzyca typu I rozwija się szybko i gwałtownie, natomiast cukrzyce innego typu mogą mieć powolny przebieg, a ich objawy nasilają się stopniowo.
Przebieg konsultacji
Wczesna diagnostyka jest kluczowa w leczeniu większości chorób, w tym cukrzycy. Pozwala uniknąć nasilonych objawów, powikłań i szybciej powrócić do sprawności, dlatego w razie zaobserwowania któregokolwiek z niepokojących symptomów nie należy odwlekać wizyty. W czasie konsultacji specjalista przeprowadzi dokładny wywiad z rodzicami pacjenta oraz, jeżeli będzie on w odpowiednim wieku, również z nim samym. Następnie zleci wykonanie koniecznych badań.
Dieta, farmakoterapia, edukacja
Podczas konsultacji lekarz diabetolog dobierze optymalną dla danego pacjenta formę leczenia oraz, co szalenie istotne w przypadku cukrzycy, zaleci odpowiednią dietę, która ułatwi utrzymanie właściwego poziomu glukozy we krwi. Jeżeli okaże się to konieczne, pokaże jak korzystać z urządzeń służących do pomiarów stężenia glukozy we krwi i odpowie na pytania dotyczące dawkowania i działania leków przeciwcukrzycowych. Co istotne, diabetolog, oprócz leczenia cukrzycy, zajmuje się również diagnostyką i terapią insulinooporności co często jest związane z otyłością i nadwagą u dzieci i młodzieży.