Endokrynolog zajmuje się diagnostyką i leczeniem zaburzeń związanych z nieprawidłowym wydzielaniem hormonów przez układ dokrewny człowieka, między innymi przez przysadkę mózgową, tarczycę i nadnercza. W przypadku endokrynologii dziecięcej w jej obszarze zainteresowania pozostawać będą dzieci oraz młodzież do 18 roku życia.
Niepokojące objawy
Do endokrynologa należy się zgłosić za każdym razem, gdy u dziecka pojawią się symptomy sugerujące zaburzenia hormonalne. Wśród niepokojących objawów trzeba zwrócić uwagę na bardzo wolny lub bardzo szybki wzrost dziecka, nadwagę i otyłość, niedowagę, a także wypadanie włosów i zbyt wczesne lub zbyt późne objawy dojrzewania płciowego. Trzeba też mieć na uwadze, że hormony odpowiadają za prawidłowy rozwój i funkcjonowanie całego organizmu, dlatego jakiekolwiek zaniedbania w tym temacie, zwłaszcza w kluczowym dla młodego człowieka okresie, mogą prowadzić do trwałych, poważnych nieprawidłowości fizycznych, płciowych, jak i emocjonalnych także w życiu dorosłym.
Przebieg konsultacji
Wizyta u endokrynologa zaczyna się od wywiadu z dzieckiem oraz, przede wszystkim, z jego rodzicami, jednak dla postawienia precyzyjnej diagnozy zwykle konieczna jest dodatkowa diagnostyka, w tym badania hormonalne krwi i badania obrazowe. Następnie, na podstawie uzyskanych wyników, specjalista określa źródło problemu i zaleca odpowiednie postępowanie, które, w większości przypadków, obejmuje leczenie farmakologiczne nakierowane na unormowanie pracy układu hormonalnego.
Przygotowanie do wizyty
Na konsultację endokrynologiczną należy zabrać pełną dokumentację medyczną dziecka, w tym książeczkę zdrowia oraz, jeżeli pacjent jest niemowlęciem, kartę ciąży matki. Pomocna będzie też lista niepokojących objawów oraz przyjmowanych leków. Co istotne, w przypadku najmłodszych to przede wszystkim rodzice odgrywają kluczową rolę w komunikacji z lekarzem, dlatego powinni się oni przygotować na szczerą, otwartą rozmowę ze specjalistą.