Lekarz internista, często niesłusznie postrzegany jako lekarz rodzinny, zajmuje się profilaktyką, leczeniem i diagnozowaniem chorób wewnętrznych osób dorosłych, w tym kardiologią, pulmonologią, nefrologią, gastrologią, reumatologią, endokrynologią. Choć sam nie wykonuje zabiegów operacyjnych, często ściśle współpracuje z chirurgami i odpowiada za przygotowanie pacjenta do operacji i jego późniejsze prowadzenie. Jest to specjalizacja bardzo szeroka, a jednocześnie dość ogólna, dlatego większość internistów, chcąc podkreślić profil swoich zainteresowań, wybiera dodatkową specjalizację szczegółową.
Szeroka wiedza
Interna obejmuje praktycznie wszystkie układy w organizmie człowieka, dlatego też specjalizacja ta wymaga od lekarza szerokiej wiedzy z różnych dyscyplin medycznych oraz kompleksowego spojrzenia na zdrowie pacjenta. To właśnie dzięki nim jest w stanie przeprowadzić rozbudowaną diagnostykę, wdrożyć leczenie, a w razie potrzeby skierować chorego do leczenia szpitalnego. W zakres obowiązków internisty wchodzi również m.in. ogólna kontrola stanu zdrowia pacjenta oraz diagnozowanie i leczenie chorób przewlekłych.
Kiedy udać się do internisty?
Do internisty należy się zgłosić, kiedy pacjent zmaga się z kilkoma chorobami jednocześnie lub kiedy źle się czuje, ale nie jest w stanie przyporządkować dolegliwości do jednej, konkretnej jednostki chorobowej. Jednym słowem, kiedy potrzebne jest kompleksowe spojrzenie na organizm pacjenta. Co ważne, oprócz przygotowania ostatnich wyników badań, listy przyjmowanych leków oraz objawów, wizyta u tego specjalisty nie wymaga żadnych szczególnych przygotowań.