Nefrolog dziecięcy zajmuje się diagnostyką oraz terapią chorób oraz wad wrodzonych całego układu moczowego u pacjentów poniżej 18 roku życia. Co się z tym wiąże, w obrębie zainteresowań tego specjalisty leży wiele schorzeń o odmiennym charakterze, w tym poszerzenie układu kielichowo-miedniczkowego, kamica nerkowa, kłębuszkowe zapalenie nerek, zespół nerczycowy, niewydolność nerek, cystynuria, zakażenia układu moczowego – ostre i nawracające, moczenie nocne i inne.
NIEPOKOJĄCE OBJAWY
Choroby układu moczowego bardzo często przebiegają w sposób mało charakterystyczny, dlatego rodzice powinni być wyczuleni na wszelkie niepokojące sygnały i uważnie obserwować swoje pociechy. Wśród alarmujących symptomów szczególną uwagę należy zwrócić na nieprawidłowe wyniki badań moczu, pojawienie się krwiomoczu lub białkomoczu, nawracające zakażenia układu moczowego, problemy i/lub ból przy oddawaniu moczu oraz obrzęki kończyn dolnych, a także ogólne osłabienie i chroniczne zmęczenie. Co ważne, żadnego z tych objawów nie należy lekceważyć, ponieważ nieleczone, choroby nerek stanowią poważne zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia dziecka.
PRZEBIEG WIZYTY
Na początku wizyty nefrolog wykonuje dokładne badanie podmiotowe, czyli przeprowadza gruntowny wywiad medyczny z opiekunami, a jeżeli jego wiek na to pozwala, również z małym pacjentem. Wreszcie, o ile takowa istnieje, analizuje dotychczasową historię choroby i przeprowadza badanie fizykalne. Następnie zazwyczaj zlecana jest dalsza diagnostyka, najczęściej są to badania laboratoryjne moczu i krwi, a także badanie ultrasonograficzne nerek. Po otrzymaniu wszystkich wyników najczęściej możliwe jest postawienie rozpoznania i wdrożenie optymalnego leczenia.
JAK PRZYGOTOWAĆ SIĘ DO WIZYTY?
Odpowiednie przygotowanie się do wizyty u nefrologa znacznie ułatwia specjaliście postępowanie diagnostyczne i przyspiesza cały proces. Trzeba tu jednak pamiętać, że w tym wypadku, zwłaszcza jeśli chodzi o najmłodszych pacjentów, cała odpowiedzialność ciąży na rodzicach. Oczywiście na konsultację powinni oni przynieść całą posiadaną dokumentację medyczną wraz z najnowszymi wynikami badań laboratoryjnych i obrazowych. Warto także przygotować listę ewentualnych pytań do lekarza, aby w trakcie wizyty poruszyć wszystkie istotne wątki. Wreszcie, niemniej istotne jest przygotowanie małego pacjenta na badanie, czyli wytłumaczenie jak będzie przebiegało, co ma na celu i ile może potrwać.