Dla pacjentów, którzy nie posiadają ubezpieczenia w NFZ lub nie złożyli deklaracji wyboru lekarza w przychodni Balticmed świadczymy także konsultacje odpłatne.
Pediatra
Pediatra to specjalista zajmujący się dolegliwościami wieku dziecięcego i młodzieżowego. Wbrew jednak utartej opinii, do jego obowiązków należy znacznie więcej niż tylko leczenie błahych infekcji. Lekarz pediatra zajmuje się między innymi monitorowaniem rozwoju psychomotorycznego młodego człowieka, wychwytywaniem i rozpoznawaniem wad rozwojowych oraz, jeżeli zaistnieje taka konieczność, kierowaniem dziecka na dalsze badania i konsultacje specjalistyczne. Wymaga to od niego wszechstronnego wykształcenia obejmującego podstawowy zakres wielu specjalizacji szczegółowych, m.in. endokrynologii, neurologii, kardiologii, gastrologii czy laryngologii.
Kształtowanie świadomości
Dobrego pediatrę cechuje nie tylko szeroka wiedza, ale również duże umiejętności społeczne, empatia, a nawet zdolność działania opartego na intuicji. Dzięki temu jest on w stanie nawiązać właściwy kontakt z rodzicami dziecka oraz zaskarbić sobie zaufanie i sympatię samego pacjenta. W ten sposób najmłodsi od wczesnych lat życia uczą się właściwych nawyków, zaczynają rozumieć rolę profilaktyki oraz zdobywają wiedzę, która w przyszłości umożliwi im prawidłowe dbanie o zdrowie.
KIEDY UDAĆ SIĘ DO PEDIATRY?
Trzeba pamiętać, że dzieci, zwłaszcza niemowlęta, nie posiadają jeszcze odporności właściwej ludziom dorosłym, dlatego na wizytę do pediatry należy się udać zawsze, kiedy zauważymy u malucha jakieś niepokojące objawy. Konsultacja specjalistyczna obejmuje między innymi:
- podwyższoną temperaturę
- kaszel i/lub gorączkę
- senność, osowiałość
- brak apetytu
- wymioty, biegunkę, zaparcia
- wysypki i wszelkie zmiany skórne
- nadmierną płaczliwość
- opóźnienia w rozwoju mowy, ruchu itp.
PRZYGOTOWANIE DO WIZYTY U PEDIATRY
Wizyta u pediatry to dla małego pacjenta, a co za tym idzie również dla rodziców, sytuacja mocno stresująca. Złe samopoczucie malucha, nieznane miejsce i okoliczności mogą wywoływać płacz i niepokój, które, co w pełni naturalne, często udzielają się opiekunom. Mając to na względzie, jeszcze przed konsultacją warto spisać wszystkie nurtujące kwestie, pytania, wątpliwości oraz zaobserwowane objawy. Należy też zabrać ze sobą książeczkę zdrowia dziecka oraz, jeżeli takowa istnieje, posiadaną dokumentację medyczną.