Skip to main content

Uważaj na próby wyłudzania danych!

Kochani Pacjenci, dbajcie o swoje zdrowie oraz… dane osobowe! Próby wyłudzeń danych osobowych przez oszustów podających się za personel przychodni stale się nasilają i niestety otrzymaliśmy sygnały o takich próbach również od naszych Pacjentów. Pamiętajcie, że nasz personel kontaktując się z Wami, nigdy nie prosi o dane wrażliwe.

Nie prosimy o numer dowodu osobistego, ani żadnych innych dokumentów, a personel zawsze przedstawia się imieniem i nazwiskiem oraz podaje konkretny powód kontaktu. Oszuści natomiast, nie wiedząc do kogo się dodzwonili, podają się za „kierownika przychodni” i proszą o podanie numerów seryjnych dokumentów potwierdzających tożsamość.

Co zrobić kiedy spotka Was taka sytuacja? Przede wszystkim nie podawać swoich danych wrażliwych i skontaktować się bezpośrednio z Waszą przychodnią. Należy też rozważyć zgłoszenie zdarzenia policji, a jeśli doszło do przekazania danych w niepowołane ręce, należy koniecznie powiadomić o tym fakcie organy ścigania.

Pamiętajcie! Zdrowie mamy jedno, musimy o nie dbać. Podobnie zadbajmy o bezpieczeństwo danych – nasze i osób nam bliskich. W dobie postępującej cyfryzacji i jak widać coraz zuchwalszych prób wyłudzania danych ostrożność jest szczególnie wskazana! Pamiętajcie o tym, uświadamiajcie się wzajemnie i zadbajcie o swoich najbliższych!

Maciej Skrzetuski

Author Maciej Skrzetuski

More posts by Maciej Skrzetuski