Skip to main content

Zmiany klimatyczne i ich wpływ na zdrowie

Zmiany klimatu to nie tylko coraz częstsze susze, powodzie, tornada i inne anomalie. To również ogromne konsekwencje dla naszego zdrowia, w tym dla funkcjonowania mózgu. Chcecie się dowiedzieć, jak rosnące temperatury 🌡 na ziemi mogą wpłynąć na nasz mózg? Czy i jakie choroby zaczną nas częściej dotykać wraz ze wzrostem temperatury na Planecie? Zapraszamy do lektury!

Jeżeli temperatura na Ziemi nadal będzie rosnąć, zwiększeniu ulegnie liczba przypadków hipertermii i udaru cieplnego. To z kolei może doprowadzić do częstszego występowania szeregu poważnych dolegliwości, w tym migren, udarów mózgu, niektórych rodzajów demencji, a nawet choroby Alzheimera. Jak to możliwe? Otóż bezpośrednią przyczyną mogą być zachodzące w wyniku nadmiernej ekspozycji na ciepło aberracje komórkowe w mózgu. Gorąco wywołuje stres oksydacyjny oraz procesy neurodegeneracyjne i przyczynia się do śmierci neuronów. Co więcej, zwiększona ekspozycja na ciepło, zwłaszcza skutkująca hipertermią lub udarem, może prowadzić do poważnych zmian w mózgu, w tym zmian metabolicznych, komórkowych, patologii w mikrokrążeniu, a także stanów zapalnych, które mogą skutkować demencją i otępieniem. Oczywiście oprócz wzrostu temperatury winowajcami są też wywoływane przez niego modyfikacje naszego trybu życia, w tym zmiany diety i stylu życia, a także zachowania.

I choć skupiamy się dzisiaj na mózgu, nie sposób nie wspomnieć innych zagrożeń, jakie niesie ze sobą ocieplenie klimatu. Mowa tutaj o ryzyku zwiększenia zasięgu regionalnie występujących chorób, w tym malarii, Dengi, żółtej gorączki, a także niektórych chorób pasożytniczych. Mając to na uwadze warto włożyć nieco wysiłku w przyjazne środowisku modyfikacje swojego stylu życia. Mowa tutaj o oszczędzaniu energii, korzystaniu z transportu publicznego, ograniczeniu produkcji śmieci i szeregu innych czynności, które korzystnie wpłyną na sytuację na naszej Planecie. Pamiętajcie, wprowadzanie zmian najlepiej zacząć od samego siebie!

Maciej Skrzetuski

Author Maciej Skrzetuski

More posts by Maciej Skrzetuski