Skip to main content

Laryngolog radzi – ostre zapalenie zatok

By 25 października 2021Aktualności

Drodzy Pacjenci, zatkany nos, gorączka, ból głowy, uporczywy katar, ogólne osłabienie… Takie objawy towarzyszą wielu dolegliwościom, a jedną z nich, jak podpowiada laryngolog lek. Krzysztof Sindrewicz, może być ostre zapalenie zatok. W większości przypadków to schorzenie niegroźne, przemijające samoistnie lub przy niewielkiej interwencji lekarskiej, nie znaczy to jednak, że można je lekceważyć. Zwłaszcza, że w niektórych przypadkach może prowadzić do groźnych dla zdrowia powikłań. Jakie są zatem przyczyny i objawy ostrego zapalenia zatok? I, przede wszystkim, jak wygląda leczenie?

Ostre zapalenie zatok nazywane jest również ostrym zapaleniem błony śluzowej nosa i zatok. Jak nazwa sugeruje, jest to krótkotrwałe zapalenie błon śluzowych wyścielających nos i zatoki towarzyszące bardzo często chorobom infekcyjnym górnych dróg oddechowych, w tym przeziębieniom. Oprócz infekcji wirusowych, bakteryjnych i grzybiczych, przyczyną dolegliwości może być mukowiscydoza. Ponadto wyróżnia się szereg czynników zwiększających ryzyko wystąpienia stanu zapalnego zatok, w tym alergie, skrzywioną przegrodę nosową lub polipy, palenie tytoniu lub częste wdychanie zanieczyszczonego powietrza, czynności powodujące zmiany ciśnienia, w tym nurkowanie oraz latanie, a także osłabiony układ immunologiczny.

Wśród typowych symptomów ostrego zapalenia zatok wyróżnia się obfitą wydzielinę z nosa i niedrożność nosa, którym często towarzyszy jednostajny, nasilający się przy zmianie pozycji ból głowy, a także ból w obrębie twarzy oraz zaburzenia węchu. Wielu chorych skarży się też na nasilający się nocą kaszel, ból ucha i/lub zatkane ucho, ból zęba, zmniejszone poczucie smaku, gorączkę oraz ogólne osłabienie.

Aby zdiagnozować ostre zapalenie zatok specjalista wykonuje między innymi badanie endoskopowe, a w uzasadnionych przypadkach może zalecić dalszą diagnostykę, w tym tomografię komputerową. Jeśli zapalenie zatok nie ma podłoża bakteryjnego, mamy do czynienia z przebiegiem łagodnym i stosuje się wtedy leczenie objawowe, uwzględniające leki przeciwbólowe, przeciwzapalne, działające obkurczająco oraz sterydy donosowe. W takiej sytuacji objawy powinny ustąpić po 4-5 dniach. Jeżeli jednak tak się nie stanie, specjalista może zalecić antybiotykoterapię. Trzeba też mieć na względzie, że jeżeli, pomimo leczenia objawy nie ustępują, mówimy o przewlekłym zapaleniu zatok.

Warto również wiedzieć, że, zwłaszcza w początkowym stadium, bardzo pomocne mogą się okazać domowe sposoby leczenia, podpowiada lek. Krzysztpf Sindrewicz. Zaleca się tu przede wszystkim odpoczynek, picie dużej ilości płynów, nebulizacje z soli fizjologicznej oraz inhalacje. Ulgę może też przynieść płukanie zatok przy pomocy powszechnie dostępnych w aptekach preparatów.

Podsumowując, choć ostre zapalenie zatok nie wydaje się poważnym problemem zdrowotnym, nie można go lekceważyć. Choć zwykle nie pozostawia poważnych uszczerbków na zdrowiu, może prowadzić do patologicznych zmian w obrębie błony śluzowej, zapalenia tkanki podskórnej lub oczodołu, a w rzadkich przypadkach, nawet do zapalenia opon mózgowych czy ropnia mózgu.

Maciej Skrzetuski

Author Maciej Skrzetuski

More posts by Maciej Skrzetuski