Skip to main content

Laryngolog radzi – przewlekły nieżyt nosa i zapalenie zatok

By 23 września 2022Aktualności

Drodzy Pacjenci, ciągły katar, kichanie, problemy z oddychaniem przez nos… To może być przewlekły nieżyt nosa. I choć dla wielu nie brzmi to zbyt groźnie, problem jest naprawdę poważny i, nieleczony, może prowadzić do wielu powikłań – tłumaczy laryngolog dr n. med. Krzysztof Sindrewicz. Czym zatem jest przewlekły nieżyt nosa? Jakie daje objawy? Na czym polega terapia?

Zacznijmy od zdefiniowania przewlekłego nieżytu nosa. Jest to utrzymujący powyżej 12 tyg. stan zapalny błony śluzowej nosa. Może być on efektem ostrych, nawracających infekcji bakteryjnych i wirusowych nosa i zatok przynosowych. Czynnikami predysponującymi są też nieprawidłowości anatomiczne, w tym krzywa przegroda nosowa lub przerost małżowin nosowych. Przewlekły nieżyt jest też często efektem zaburzeń oczyszczania śluzowo-rzęskowego, problemów hormonalnych, a nawet stylu życia, zwłaszcza palenia papierosów. Choroba przyjmuje kilka postaci i może wiązać się zarówno z przerostem błony śluzowej nosa jak i jej zanikiem, z produkcją dużej ilości wydzieliny jak i zupełną suchością, może mieć tło alergiczne jak również nie związane z alergią.

Jak wspomniano, najczęstszym objawem nieżytu nosa jest chroniczny katar oraz ciągły wypływ śluzowo-ropnej lub surowiczej wydzieliny, wiążący się ze stanem zapalnym oraz obrzękiem błony śluzowej nosa. W efekcie nos staje się niedrożny i chory zmuszony jest oddychać przez usta. Dodatkowo, spływająca po tylnej ścianie gardła wydzielina podrażnia je wywołując uporczywy kaszel. Niektórzy pacjenci skarżą się również na częste bóle głowy, zapalenie spojówek oraz upośledzenie węchu.

W przypadku podejrzenia przewlekłego nieżytu nosa należy konsultować się z laryngologiem, który przeprowadzi konieczną diagnostykę. Oprócz standardowego wywiadu jest to najczęściej badanie endoskopowe nosa, tomografia komputerowa oraz badania laboratoryjne. Dodatkowo, celem doprecyzowania przyczyny schorzenia, lekarz zleca wykonanie wymazu z nosa i gołogardła, oznaczenie poziomu immunoglobulin, a także testy w kierunku alergii. Dopiero kompletna diagnostyka pozwala na postawienie prawidłowego rozpoznania i dobranie optymalnego do danego przypadku leczenia. Najczęściej są to donosowe glikokortykosteroidy, leki przeciwalergiczne, płukanie nosa oraz stosowanie do jam nosa maści i zawiesin. W przypadku przerostowej formy choroby konieczne może być operacyjne usunięcie przyczyny/powikłania czyli polipów.

Warto też dodać, że nieco innym podłożem przewlekłego nieżytu nosa mogą być alergie. Jego przyczyną często są alergeny wziewne, czyli roztocza, pyłki roślin, zarodniki grzybów i pleśni, a także sierść, naskórek i wydzieliny zwierząt. Do rozwoju dolegliwości mogą się również przyczynić zanieczyszczenia powietrza, dym tytoniowy, a nawet detergenty. Co ważne, alergiczny nieżyt nosa wymaga wizyty u alergologa, który dokładnie określi przyczynę choroby i zaordynuje odpowiednią terapię.

Trzeba tu też podkreślić, ze przewlekły nieżyt nosa jest dolegliwością, której nie wolno lekceważyć. Nie tylko obniża jakość życia, ale może też skutkować poważnymi powikłaniami. Zalicza się do nich przede wszystkim zapalenie zatok, polipy nosa, nawracające zapalenie ucha środkowego, nawet upośledzenie węchu – podkreśla laryngolog dr n. med. Krzysztof Sindrewicz. Dlatego, w przypadku podejrzenia choroby nie powinno się odwlekać wizyty u specjalisty, na co dzień natomiast warto zadbać o profilaktykę. Składa się na nią unikanie infekcji, dbanie o odporność, pilnowanie optymalnego nawodnienia oraz, w miarę możliwości, unikanie szkodliwych czynników, jak dym papierosowy i zanieczyszczenia.

Maciej Skrzetuski

Author Maciej Skrzetuski

More posts by Maciej Skrzetuski