Drodzy Pacjenci, protezoplastyka to operacyjny zabieg ortopedyczny wykonywany w obrębie stawu, najczęściej biodrowego lub kolanowego, polegający na usunięciu chorobowo zmienionego fragmentu lub całości stawu, a następnie zastąpieniu go odpowiednio dobranym implantem. Zabieg taki jest bardzo skuteczną formą leczenia w przypadku wielu chorób, jednak, ze względu na swój, bądź co bądź, inwazyjny charakter, budzi wśród pacjentów sporo emocji. Mając to na uwadze, poprosiliśmy naszego specjalistę, dr n. med. Sebastiana Kurasa o zwięzłe wyjaśnienie zagadnienia. Z niniejszego tekstu dowiecie się zatem m.in. czym dokładnie jest protezoplastyka, jakie są wskazania do jej przeprowadzenia, jakie są rodzaje endoprotez oraz czy sam zabieg jest bezpieczny. Zapraszamy do lektury!
Protezoplastyka, zwana często endoprotezoplastyką lub aloplastyką stawu jest zabiegiem wykonywanym w dzisiejszych czasach stosunkowo często zarówno wśród osób młodych, jak i u seniorów. Jest to skuteczna metoda terapii chorób stawowych utrudniających poruszanie się i wykonywanie codziennych czynności oraz powodujących dolegliwości bólowe o dużym nasileniu. Wskazaniem do wykonania aloplastyki jest również zniekształcenie/uszkodzenie stawu po przebytym urazie, a także choroby nowotworowe zajmujące okolice stawu i wymagające jego usunięcia. Trzeba tu jednak podkreślić, że decyzja o założeniu implantu podejmowana jest w bardzo zaawansowanych stanach chorobowych, kiedy wiadomo już, że leczenie zachowawcze nie rozwiąże problemu.
Sama endoproteza to nic innego jak sztuczny staw, który ma częściowo lub w całości zastąpić ten zużyty. Co ważne, obecnie implanty wykonywane są z metali obojętnych, co minimalizuje ryzyko odrzucenia przez organizm, a przy tym są bardzo wytrzymałe i odporne na zużycie. Ze względu na kryterium sposobu związania implantu z podłożem kostnym wyróżniamy protezy cementowe i bezcementowe. Sposób mocowania implantu dobierany jest indywidualnie.
Co istotne, choć endoprotezoplastyka jest zabiegiem poważnym, obarczonym możliwością wystąpienia wielu powikłań i wymagającym od chorego podjęcia świadomej decyzji, to procentowo powikłania zdarzają się dość rzadko – tłumaczy dr n. med. Sebastian Kuras. Szalenie ważnym elementem leczenia i dochodzenia do sprawności jest tu rehabilitacja. Powinna być ona zawsze prowadzona pod okiem fizjoterapeuty, a zestaw ćwiczeń należy dobrać indywidualni do każdego pacjenta. Trzeba też pamiętać, że choć endoprotezoplastyka nieustannie się rozwija, a stosowane implanty są coraz bardziej wytrzymałe i lepiej dopasowane, czasami, czy to na skutek zużycia, czy to obluzowania, mogą wymagać wymiany. Nie jest to oczywiście regułą, bo prawidłowo wszczepiona i dobrana do potrzeb danej osoby proteza może posłużyć pacjentowi nawet, uwaga, kilkadziesiąt lat.