Drodzy Pacjenci, ból jądra lub okolicy moszny, ciągły lub pojawiający się przy dotyku, czasami promieniujący w stronę podbrzusza lub pachwiny to problem, który dotyka panów w różnym wieku i w każdym przypadku bezwzględnie wymaga konsultacji medycznej. Bo choć w niektórych przypadkach może zwyczajnie świadczyć o… źle dopasowanej bieliźnie, to nierzadko wynika z poważnych problemów zdrowotnych. A o jakich konkretnie dolegliwościach mowa? Na czym może polegać leczenie? Na te i inne pytania odpowie nasz specjalista lek. urolog Adam Kurpik.
Ból jądra może być jednorazowy, różnorodny lub powracający, a rodzaj bólu może wskazywać na dolegliwość, która go wywołała. Najczęściej jest on objawem urazu okolic krocza lub długotrwałego ucisku jądra, który powoduje zaburzenie jego ukrwienia. W tym wypadku u źródeł problemu często leży wspomniana już źle dopasowana bielizna lub jazda na rowerze ze źle dobranym siodełkiem. Co ciekawe, do problemu mogą również prowadzić obrzmienia i przekrwienia będące wynikiem długotrwałego podniecenia seksualnego i wzwodu. Kolejna możliwość to skręt powrózka nasiennego i jądra najczęściej związany z urazem lub defektem anatomicznym powodującym nadmierną ruchomość jąder. Często dolegliwość ta może pojawić się wyniku zapalenia najądrza lub zapalenia jądra. Ból jądra często jest też odczuwany w początkowym stadium przepukliny mosznowej, która uciska wtedy na powrózek nasienny i jądro powodując obrzmienie tej okolicy i uczucie dyskomfortu. Inne możliwości to żylaki powrózka nasiennego, kamica moczowodowa, wodniak jądra oraz zmiany nowotworowe, choć te dotyczące jąder zwykle są niebolesne.
Najpilniejszym spośród wymienionych stanów jest skręt jądra. Powstaje w wyniku skręcenia powrózka nasiennego, na którym „zawieszone” jest jądro, co skutkuje odcięciem odpływu oraz dopływu krwi. W konsekwencji jądro zaczyna obumierać, co objawia się bólem, obrzękiem i zaczerwienieniem moszny. Co ważna, w tej sytuacji potrzebny jest jak najszybszy zabieg chirurgiczny, ponieważ już po 6 godzinach w jądrze zaczynają się tworzyć nieodwracalne zmiany martwicze. Im zatem więcej czasu minie, tym mniejsze szanse na jego uratowanie, a po upływie ponad 24 godzin niemal zawsze dochodzi do całkowitego obumarcia jądra, dlatego w przypadku podejrzenia tego problemu najlepiej od razu zgłosić się na SOR.
Choć zatem większość z powyżej wymienionych rozpoznań nie wymaga podejmowania interwencji w trybie ostrym, nigdy nie powinno się zwlekać z wizytą u specjalisty – tłumaczy lek. urolog Adam Kurpik. W ten sposób zminimalizujemy ryzyko poważniejszych powikłań, w tym utraty funkcji jądra.