Skip to main content

Nefrolog radzi – dlaczego mocz się pieni?

By 18 września 2023Aktualności

Drodzy Pacjenci, w tradycyjnej medycynie tybetańskiej jednym z fundamentalnych elementów diagnostyki była ocena moczu oparta o bardzo rozbudowany system uwzględniający m.in. barwę, zapach, bąbelki powietrza tworzące się podczas mieszania, wiek i płeć pacjenta, a nawet porę roku. I choć większość z nas nie przywiązuje zbyt dużej wagi do czynności, jaką jest oddawanie moczu, faktem jest, że nawet niewielkie zmiany w jego kolorze czy innych cechach mogą być sygnałem alarmującym. Mając to na względzie, dzisiaj skupimy się na dość nietypowym symptomie, jakim jest pienienie się uryny. Co to może oznaczać? Czy powinno być sygnałem do niepokoju? Kiedy warto udać się do specjalisty? Na te i inne pytania odpowiada nasz specjalista dr n. med. Marcin Lisak. Zapraszamy do lektury.

Najczęściej przyczyny pienienia się moczu są dość prozaiczne i nie powinny budzić większego niepokoju. W wielu przypadkach za zjawiskiem tym stoi po prostu szybkie tempo jego oddawania i używanie kostek toaletowych (środki chemiczne powierzchniowo czynne zmniejszają napięcie powierzchniowe i zwiększają lepkość). Po zetknięciu się strumienia z powierzchnią wody lub środkami czystości w toalecie wytwarza się piana. Aby sprawdzić, czy to właśnie to, wystarczy zaprzestać na jakiś czas stosowania danego detergentu i sprawdzić, czy „problem” będzie się powtarzać.

Niestety jednak, u źródeł pienienia się moczu mogą również stać poważniejsze problemy. Wśród częstych przyczyn pieniącego się moczu wymienia się zbyt dużą zawartość białka (ze względu na rozmiary jest nim najczęściej albumina). Oczywiście wydalanie pewnej ilości białka z moczem jest czymś normalnym, jednak gdy jego ilość przekracza 150mg/dobę, może to oznaczać chorobę nerek i wymagać będzie wdrożenia odpowiedniego leczenia.
Warto również wspomnieć, że pienisty mocz może być efektem sporej grupy chorób przewlekłych, w tym cukrzycy, nadciśnienia, miażdżycy, przewlekłych infekcji, niewydolności serca a także chorób autoimmunologicznych i nowotworowych obciążających nerki.

Czy zatem piana przy oddawania moczu powinna być traktowana jako sygnał alarmowy? Wszystko zależy, jak często obserwujemy takie zjawisko – wyjaśnia dr n. med. Marcin Lisak. Jeżeli sporadycznie – raczej nie ma powodów do niepokoju. W takiej sytuacji warto pamiętać o przyjmowaniu odpowiedniej ilości płynów, najlepiej pod postacią niegazowanej wody i okresowej kontroli lekarskiej z wykonaniem podstawowych badań. Jeżeli jednak piana pojawia się często lub kilka dni z rzędu i towarzyszą temu inne niepokojące objawy, zdecydowanie zaleca się konsultację medyczną, a wykonanie dodatkowych badań laboratoryjnych jest niezbędne.

Maciej Skrzetuski

Author Maciej Skrzetuski

More posts by Maciej Skrzetuski