Skip to main content

Dlaczego niektórzy nie czują sytości?

By 24 listopada 20242 grudnia, 2024Aktualności

Czy zdarza Wam się nie czuć sytości nawet po solidnym posiłku? To nie zawsze jest kwestia braku silnej woli! Często za takim stanem stoją skomplikowane mechanizmy hormonalne, które regulują uczucie głodu i sytości w naszym organizmie. Przyjrzyjmy się bliżej temu fascynującemu zagadnieniu!

Kluczową rolę w regulacji apetytu odgrywają hormony – leptyna (hormon sytości) i grelina (hormon głodu). To właśnie one wysyłają do mózgu sygnały o tym, czy powinniśmy jeść, czy już przestać. Problem pojawia się, gdy organizm rozwija oporność na leptynę – podobnie jak w cukrzycy na insulinę. Wyobraźcie sobie sytuację, w której telefon dzwoni, ale nikt nie odbiera – dokładnie tak działa organizm oporny na leptynę. W rezultacie, mimo wysokiego poziomu hormonu sytości, mózg nie otrzymuje sygnału o zakończeniu posiłku!

Na szczęście współczesna medycyna znalazła sposób na przywrócenie równowagi hormonalnej. Przełomem okazały się leki działające podobnie jak naturalnie występujący w organizmie hormon GLP-1, który nie tylko reguluje apetyt, ale także spowalnia opróżnianie żołądka i wpływa na metabolizm glukozy. To jak zamontowanie nowego, sprawnego dzwonka – sygnał znów dociera do odbiorcy! Co fascynujące, badania pokazują, że osoby przyjmujące te leki nie tylko łatwiej kontrolują ilość spożywanych pokarmów, ale także zmieniają swoje preferencje żywieniowe, częściej wybierając zdrowsze opcje.

Jeśli borykasz się z problemem kontroli apetytu, zapraszamy na konsultację do naszej specjalistki leczenia otyłości, dr Agnieszki Podczasi-Kowalskiej.

Jak się zapisać na wizytę? Na konsultację możecie się umówić w CM Balticmed Kaszubska (tel. 573 871 424, kaszubska@balticmed.pl). Cennik jest dostępny na naszej stronie – https://bit.ly/Cennik_Balticmed. Wizytę można także zarezerwować na portalu Znany Lekarz https://bit.ly/AgnieszkaPodczasi-Kowalska_ZL
Pamiętaj – brak kontroli nad apetytem to nie Twoja wina, ale problem medyczny, któremu można zaradzić!

root@balticmed

Author root@balticmed

More posts by root@balticmed