Skip to main content

Ciekawostki medyczne – czy spanie z psem jest zdrowe?

By 30 września 2022Aktualności

Kochani Pacjenci, jak dobrze wiecie, właściciele psów dzielą się na tych, którzy śpią ze swoimi pupilami oraz na tych którzy się do tego nie przyznają. Oczywiście w tej chwili trochę żartujemy, faktem jest jednak, że co najmniej 50-60 % opiekunów wpuszcza swoje czworonogi do łóżka. Takie podejście często budzi jednak wątpliwości. Przeciwnicy twierdzą, że jest to niezdrowe i niehigieniczne, zwolennicy natomiast wskazują szereg zalet takiego wypoczynku. Jak jest naprawdę? Czy spanie z psem naprawdę może być niebezpieczne dla zdrowia? Czy są osoby, które powinny tego unikać? Jak sprawa wygląda w przypadku dzieci?

Zacznijmy od zalet. Otóż spanie z psem bez wątpienia wspomaga budowanie więzi pomiędzy nim i opiekunem. Ponadto, jak dowiedziono, zasypiając w towarzystwie ukochanego czworonoga człowiek zwykle głaszcze go przed zaśnięciem. Dzięki temu wzrasta poziom oksytocyny w organizmie, opiekun jest bardziej odprężony, zasypia łatwiej i szybciej oraz rzadziej budzi się w nocy. Co więcej, obecność psa pozwala nam skutecznie zredukować stres, budować poczucie własnej wartości, a przy tym poprawia nastrój i rozwija empatię. Wreszcie, trzeba zauważyć, że temperatura ciała psa jest o ok. 1-2 stopnie wyższa niż ludzkiego, dlatego nasze czworonogi są idealnymi termoforami na zimne noce.

Niestety jednak, mimo niewątpliwych zalet, wpuszczanie psa do łóżka nie jest idealnym rozwiązaniem. Przede wszystkim trzeba się zastanowić nad kwestią higieny. Nie ma bowiem co ukrywać, psy niekoniecznie dbają o czystość. Lubią wytarzać się w błocie, albo, co gorsza, w znalezionej na spacerze padlinie, nierzadko zjadają różne, niezbyt apetyczne rzeczy, a przy tym mogą przynieść na swojej sierści różne zarazki i insekty. Ponadto, nasze pupile gubią sierść i tym samym rozsiewają alergeny, co może być problematyczne dla osób chorujących na alergie wziewne lub astmę. Nie sposób też nie zauważyć, że niektóre rasy wykazują zwiększoną tendencję do donośnego chrapania (np. buldożki francuskie), a inne, zwłaszcza molosy, rozpychając się na łóżku, mogą uniemożliwiać właścicielowi wysypianie się. I o ile taka sytuacja ma miejsce od czasu do czasu, nie stanowi problemu, jednak jeśli jest nagminna, może rzutować na zdrowie i samopoczucie opiekuna.

Czy zatem spanie z psem może być zdrowe i bezpieczne? Jak najbardziej tak. Trzeba jedynie zadbać o kilka podstawowych zasad. Pupil powinien być zdrowy, posiadać wszystkie aktualne szczepienia, być zabezpieczony przed pasożytami, a przy tym należy go regularnie poddawać badaniom kontrolnym krwi oraz badaniom parazytologicznym. Nie powinno się też zapominać o myciu zębów, oczywiście z zastosowaniem dedykowanych do tego preparatów, a w razie, gdyby pies wrócił ze spaceru bardzo brudny, warto go wykąpać. Śpiąc ze swoim czworonogiem dobrze jest też pomyśleć o częstszym praniu i wietrzeniu pościeli oraz zainwestować w łatwy do odkurzania podkład pod prześcieradło.

Trzeba też tu podkreślić, że w niektórych przypadkach spanie z pupilem nie jest do końca zalecane. Na pewno powinni się nad tym zastanowić rodzice niemowląt lub bardzo małych, podatnych na wszelkie infekcje dzieci. W ich przypadku, dobrym rozwiązaniem kompromisowym może być samo zasypianie z psem, ale nie spędzanie z nim całej nocy. Wpuszczanie czworonoga do łóżka powinny też rozważyć osoby z obniżoną opornością, a najlepiej, aby skonsultowały tę kwestię ze specjalistą.

Podsumowując, wpuszczenie czworonoga do łóżka powinno być indywidualnym wyborem każdego opiekuna. Nie też można zapominać, że temat dotyczy nie tyko nas, ale również psa, dlatego, raz podjąwszy decyzję, powinniśmy się jej konsekwentnie trzymać. W przeciwnym razie nasz pupil będzie miał mętlik w głowie, co może doprowadzić do frustracji i niechcianych zachowań.

Maciej Skrzetuski

Author Maciej Skrzetuski

More posts by Maciej Skrzetuski