Drodzy Pacjenci, czy wiecie, że według danych statystycznych alergie pokarmowe dotykają na całym świecie 220 milionów ludzi? A mówimy tu jedynie o zdiagnozowanych przypadkach! Tak czy inaczej, problem jest naprawdę poważny i potrafi przysporzyć chorym sporo problemów, począwszy od lekkiego dyskomfortu aż do zagrażającego życiu wstrząsu anafilaktycznego. Dlatego właśnie naukowcy poświęcają alergiom pokarmowym naprawdę sporo czasu. Zastanawiacie się teraz do jakich doszli wniosków? Czy szykuje się może jakiś przełom w terapii dolegliwości z tej grupy? Odpowiedzi udzielamy w niniejszym tekście!
Zacznijmy jednak od początku, czyli od krótkiego przedstawienia problemu. Otóż mianem alergii pokarmowych określa się nieprawidłową, niewspółmierną do bodźca reakcję układu odpornościowego na pewien specyficzny związek, na który organizm się uczulił. Symptomy te przybierają zawsze tę samą postać i pojawiają się nawet po spożyciu niewielkiej ilości danego produktu. A co prowadzi do rozwoju tego typu dolegliwości? Mówi się tutaj przede wszystkim o czynnikach genetycznych, jednak ogromne znaczenie ma również zanieczyszczenie środowiska, częste spożywanie żywności przetworzonej, wykorzystywanie w kuchni półproduktów, a także sięganie po egzotyczne warzywa i owoce. Dodajmy tu jeszcze, że w kategorii, jaką jest żywność wymienia się ok. 170 alergenów, z czego najpopularniejsze to orzeszki ziemne, migdały, mleko, jaja i owoce morza. Co istotne, alergii nie należy mylić z nietolerancją pokarmową, gdyż ta druga związana jest z mechanizmami nieimmunologicznymi, w tym wrodzonymi i nabytymi zmianami enzymatycznymi w jelicie cienkim.
Teraz wypada sobie zadać pytanie jak radzić sobie z tego typu dolegliwością? Otóż jeszcze nie tak dawno jedynym rozwiązaniem było po prostu unikanie problematycznego produktu, co jest dość kłopotliwe i niesie ze sobą ryzyko zjedzenia alergenu przez przypadek. Obecnie jednak podstawą terapii alergii pokarmowych stała się precyzyjna diagnostyka oparta na dokładnych testach. Dodatkowo trwają badania nad wdrożeniem kolejnych metod diagnostycznych, takich jak test np. aktywacji bazofilii. Zadaniem tych technologii jest jeszcze dokładniejsze sprecyzowanie problemu, które umożliwi wdrożenie spersonalizowanego leczenia. Co więcej, do badań nad alergiami pokarmowymi włączono sztuczną inteligencję, która ma między innymi pomóc w opracowaniu kolejnych narzędzi diagnostycznych, a także w przewidzeniu ryzyka i rozwoju alergii u najmłodszych pacjentów.
A teraz najważniejsze, wygląda na to, że w przyszłości będzie szansa na całkowite uporanie się z problemem. Metody takie, jak immunoterapia genowa oparta na oddziaływaniu na konkretne receptory antygenów mają umożliwić zbudowanie trwałej tolerancji immunologicznej. Co ważne, wygląda na to, że wystarczy jedna dawka leku, aby powstrzymać mechanizmy odpowiedzialne za reakcję alergiczną. To jednak nie wszystko! Naukowcy pracują nad rewolucyjną metodą, która, poprzez zastosowanie terapii genowej mogłaby zapobiec rozwojowi alergii u osób znajdujących się w grupie ryzyka.
Oczywiście opisane powyżej terapie wymagają jeszcze sporo badań, jednak miejmy nadzieję, że już wkrótce nastąpi kolejny przełom w badaniach. Zwłaszcza, że alergie pokarmowe stanowią we współczesnym świecie spore wyzwanie, a towarzysząca im obawa przed reakcją alergiczną realnie oddziałuje na styl życia wielu osób.