Skip to main content

Ciekawostki medyczne – naturalne sposoby na zdrowe nerki

Kochani Pacjenci, czy wiecie, że praca nerek rzutuje na funkcjonowanie całego organizmu, a nawet na nasz wygląd? Kontrolują one między innymi ilość płynów ustrojowych oraz stężenie jonów we krwi, pomagają zachować równowagę kwasowo-zasadową oraz uczestniczą w oczyszczaniu organizmu. Co więcej, ich kondycja wpływa na wygląd skóry, włosów, paznokci, a nawet na stan kości. Mając to wszystko na względzie, warto, nie czekając na pierwsze symptomy problemów, zadbać o te ważne organy. Zwłaszcza, że wystarczy zastosować kilka sprawdzonych, naturalnych metod, aby poprawić stan nerek, a co za tym idzie swoje codzienne samopoczucie. O czym mowa?

Fundamentalne znaczenie ma prawidłowe nawodnienie organizmu, dzięki któremu zachodzące w nerkach procesy filtrowania krwi mogą przebiegać bez zakłóceń. Należy zatem dbać, aby ilość przyjmowanych codziennie płynów nie była mniejsza niż 2-2,5 litra! Najlepszym wyborem będzie oczywiście niegazowana woda, ewentualnie z dodatkiem kilku liści mięty czy plasterka cytryny. Dodajmy tu jeszcze, że jeżeli ilość przyjmowanych płynów będzie zbyt mała, toksyczne odpady przemiany materii mogą przenikać do krwi powodując szereg problemów zdrowotnych, w tym gromadzenie się piasku w nerkach.

Kolejna ważna zasada to nie zwlekanie z wizytą w toalecie. Dlaczego? Ponieważ w zbyt długo wstrzymywanym moczu mogą się zacząć mnożyć bakterie, które zaatakują nie tylko pęcherz moczowy, ale również nerki. W konsekwencji może się w nich rozwinąć stan zapalny prowadzący nawet do uszkodzenia narządu.

Istotną rolę odgrywa też oczywiście dieta, a zwłaszcza podaż soli. Zbyt duża jej ilość zwiększa bowiem ryzyko nadciśnienia, które z kolei potęguje prawdopodobieństwa rozwoju chorób nerek. Trzeba tu podkreślić, że niestety w naszym kraju dane nadal nie wyglądają najlepiej. Przeciętny Polak spożywa nawet 7,5 g soli dziennie, podczas gdy norma wynosi 4-5 g. Jeśli natomiast problemy z nerkami już wystąpią, zalecana jest dieta roślinna z bardzo ograniczonym spożyciem białka zwierzęcego. Wspomaga ona oczyszczanie i regenerację organizmu i odciąża układ moczowy.

Pomocne przy problemach z nerkami będą też rzecz jasna zioła, szczególnie te moczopędne. Mowa tu przede wszystkim o skrzypie polnym, pokrzywie, mniszku lekarskim, kwiatach lipy i czarnego bzu oraz krwawniku pospolitym. Rośliny te działają silnie moczopędnie, dzięki czemu wspomagają oczyszczanie organizmu, a przy tym nie zaburzają równowagi elektrolitowej. Pokrzywa wspiera wydalanie mocznika, a także chloru i kwasu moczowego, skrzyp polny przeciwdziała tworzeniu się kamieni nerkowych i wspomaga leczenie stanów zapalnych dróg moczowych. Mniszek lekarki, ma działania moczopędne, a lipa, czarny bez i krwawnik skutecznie oczyszczają organizm. Jeżeli natomiast mamy do czynienia z większym problemem, na przykład z już rozwiniętą kamicą nerkową, warto sięgnąć po napar z kłącza perzu lub z nawłoci. Działają one moczopędnie, rozkurczowo i przeciwzapalnie. Wreszcie, nie należy zapominać o zielonej herbacie i żurawinie. Pierwsza zapobiega powstawaniu kamieni nerkowych i działa silnie moczopędnie, druga natomiast natomiast chroni drogi moczowe przed infekcjami. Trzeba jednak podkreślić, że wszystkie te produkty, choć zaleca się je również jako profilaktykę, powinny być przyjmowane z umiarem, a niektóre wymagają zrobienia od czasu do czasu przerwy w kuracji.

Podsumowując, nerki, choć mało kto poświęca im wiele uwagi na co dzień, to bardzo ważny narząd, dlatego warto o nie szczególnie zadbać! Zwłaszcza, że przełoży się to nie tylko na nasze samopoczucie, ale również piękny, promienny wygląd. W razie natomiast zauważenia jakichkolwiek niepokojących objawów, należy niezwłocznie skonsultować się ze specjalistą.

Maciej Skrzetuski

Author Maciej Skrzetuski

More posts by Maciej Skrzetuski