Skip to main content

Ciekawostki medyczne – wpływ herbaty na zdrowie

Kochani Pacjenci, zima w pełni, a to oznacza nie tylko piękne, romantyczne krajobrazy, ale również wiatr, deszcze i szczypiący mróz. Nic zatem dziwnego, że większość z nas, nawet po krótkiej chwili spędzonej na zewnątrz, szuka sposobu na rozgrzanie zziębniętego organizmu. I właśnie w tym momencie na pomoc przychodzą nam herbaty, najlepiej takie z dodatkiem rozgrzewających przypraw, które nie tylko przywrócą komfort cieplny i ochronią organizm przed infekcjami, ale również korzystnie wpłyną na cały organizm. Pytanie jednak, jakie herbaty wykorzystać do zimowego naparu, aby w pełni korzystać z jego walorów? Jakie zastosować dodatki? I wreszcie, co zyskamy pijąc taką miksturę? Zapraszamy do lektury!

Herbata to napój, którego odkrycie datuje się na ok. 5000 lat temu i już wtedy traktowana była jak cenny lek i napój wzmacniający. Nic jednak dziwnego, bo choć napar ten towarzyszy nam na co dzień, to poszczególne jego rodzaje – czarna, zielona, biała i czerwona – wykazują szereg właściwości zdrowotnych. Najpopularniejszą jednak bazą do zimowych naparów jest bez wątpienia herbata czarna, która, ze względu na szczególnie mocny smak i aromat doskonale komponuje się z intensywnymi dodatkami. Ponadto jest bogata w znane z właściwości antyoksydacyjnych polifenole, dzięki czemu chroni organizm przed działaniem wolnych rodników. Działa też przeciwzapalnie, przeciwnowotworowo, wspiera pracę układu immunologicznego, a także pobudza procesy myślowe i poprawia nastrój.

Co ważne, aby w pełni cieszyć się smakiem i właściwościami herbaty, najlepiej kupować taką w liściach, zwracając uwagę, aby były one w pełni wykształcone, o zbliżonej wielkości oraz pozbawione zanieczyszczeń. Ważny też jest ich kolor, który powinien być brązowy, brązowo-czarny lub brązowo-czerwony z delikatnym połyskiem.

A dodatki? Oczywiście z łatwością możemy kupić gotową mieszankę dedykowaną na chłodniejsze dni, jednak trzeba wtedy zwrócić uwagę, czy nie znajdują się w niej sztuczne aromaty. A na pewno znacznie lepszym wyborem będzie samodzielne jej przygotowanie. W ten sposób będziemy mogli dobrać składniki wedle własnych upodobań i zamierzonego efektu końcowego. Wśród najpopularniejszych dodatków warto wymienić owoce dzikiej róży, aronię, malinę, skórkę pomarańczową, pigwę, rozmaryn, jeżynę, wiśnię, czarny bez i żurawinę. Składniki te stanowią bogate źródło witamin, które doskonale wzmacniają organizm w tym trudnym dla nas okresie. Na koniec wystarczy dorzucić kilka goździków, cynamon, cząstkę pomarańczy i/lub cytrynę, miód, sok malinowy lub inny ulubiony i gotowe.

A jeżeli ktoś z jakiegoś powodu nie może pić czarnej herbaty lub zwyczajnie za nią nie przepada? Szczęśliwie nie oznacza to konieczności rezygnacji z rozgrzewającego napoju. Doskonałą alternatywą będzie napar z lipy lub sosny. Pierwszy wspaniale wzmocni organizm i odporność, pomoże w walce z przeziębieniami, a także zahamuje działanie wolnych rodników. Drugi z kolei zadziała wykrztuśnie, rozgrzewająco i rozkurczowo.

Takie zimowe herbaty warto pić nawet kilka razy dziennie, ponieważ nie tylko skutecznie rozgrzeją nas po pracy czy spacerze, ale też pomogą zniwelować pierwsze oznaki przeziębienia. Co więcej, taki aromatyczny napar świetnie poprawi humor i będzie idealnym dodatkiem do lektury czy relaksu przy ulubionym serialu.

Maciej Skrzetuski

Author Maciej Skrzetuski

More posts by Maciej Skrzetuski