Skip to main content

Co nowego w Balticmed? Przyłóżkowy pomiar bilirubiny

Kochani Pacjenci, żółtaczka fizjologiczna u noworodków jest zjawiskiem naturalnym i przejściowym. To po prostu zażółcenie skóry noworodka. Spowodowana jest wzrostem bilirubiny, barwnika żółciowego będącego produktem rozkładu hemu, jednego ze składników hemoglobiny. Taka żółtaczka może pojawić się w 2.-3. dobie od narodzin i ustępuje samoistnie do 10 dnia życia. Co jednak w sytuacji, jeśli żółtaczka pojawi się już w pierwszej dobie, trwa zbyt długo, poziom bilirubiny jest bardzo wysoki, lub/i towarzyszy jej szarobiały kolor stolca i ciemny odcień moczu?

W takiej sytuacji maluch wymaga dodatkowej diagnostyki i wdrożenia dostosowanej terapii. Jest to o tyle istotne, że bilirubina jest potencjalnie toksyczna i jakiekolwiek zaniedbania na tym polu mogą prowadzić do poważnych powikłań. Dlatego, aby monitorować sytuacje i odpowiednio wcześnie wychwycić wszelkie nieprawidłowości, w naszej Szkole Rodzenia podczas wizyty poporodowej wykonujemy odpłatnie przyłóżkowy pomiar bilirubiny. To jedna z naszych nowych usług!

Co ważne, dzięki zastosowaniu nowoczesnych urządzeń diagnostycznych badanie odbywa się przez skórę, jest bezinwazyjne, bezbolesne, trwa zaledwie kilka sekund, a wynik dostępny jest „od ręki”. Dodatkowo wszystko odbywa się w znanym i bezpiecznym otoczeniu, co oszczędza niepotrzebnego stresu zarówno maluchowi, jak i rodzicom.

Pełną ofertę usług szkoły rodzenia znajdziecie na odświeżonej i jeszcze bardziej intuicyjnej stronie Szkoły Rodzenia. Macie jakieś pytania? Poprosimy o kontakt telefoniczny (727686868),  lub przez e-mail (szkolarodzenia@balticmed.pl). Na wszystkie pytania z chęcią odpowiemy!

Maciej Skrzetuski

Author Maciej Skrzetuski

More posts by Maciej Skrzetuski