Skip to main content

Dietetyk radzi – poprawa wyników laboratoryjnych w wyniku redukcji masy ciała

Drodzy Pacjenci, prawidłowa masa ciała istotnie wpływa nie tyko na nasz wygląd i samopoczucie, ale również na zdrowie. Co jednak, jeżeli myśl o diecie przyprawia nas o dreszcze, a rezygnacja z ulubionego burgera czy ciastka napawa przerażeniem? Jedno jest pewne, diety nie należy odkładać w nieskończoność „na jutro”, a jeżeli ktoś ma jeszcze wątpliwości, zachęcamy do przeczytania niniejszego tekstu. Nasz dietetyk Kinga Roszak przedstawia w nim czarno na białym korzyści zdrowotne wynikające z redukcji masy ciała.

To, że utrata nadprogramowych kilogramów niesie ze sobą wiele pozytywnych dla zdrowia skutków jest faktem potwierdzonym naukowo. Co istotne, zwłaszcza z perspektywy osoby zaczynającej dietę, na efekty wcale nie trzeba długo czekać. Różnica powinna być odczuwalna już po utracie kilku kilogramów. A o jakich konkretnie korzyściach mowa? Przede wszystkim o nadciśnieniu tętniczym, którego przyczyną jest między innymi otyłość. W takiej sytuacji wystarczy zwykle pozbyć się nadwagi aby wartości ciśnienia wróciły do normy. Co więcej, jak donoszą kardiolodzy, już po utracie 10 kg ciśnienie skurczowe może spaść o ok. 20 mm Hg, rozkurczowe o ok. 15 mm Hg. Czyli naprawdę sporo!

Kolejna kwestia to cholesterol. W tym wypadku nie ma się co oszukiwać, jego podniesiony poziom w większości sytuacji wynika z niezdrowej diety, zwłaszcza ze spożywania żywności przetworzonej, słodkich napojów i produktów tłustych. Zreszta i tutaj dysponujemy twardymi faktami naukowymi, które mówią, że już redukcja masy ciała o zaledwie 10% pomaga zauważalnie zbić cholesterol.

Ponadto American Cancer Society donosi, że aż 12 typów nowotworów ma związek z otyłością. Nadprogramowe kilogramy mogą przyczynić się do raka piersi, macicy, jajnika, nerek, jelita, tarczycy, żołądka, woreczka żółciowego, a także oponiaka i szpiczaka. Więcej nawet, otyłość uważa się obecnie za drugą najważniejszą przyczynę raka, zaraz po paleniu. Jak to możliwe? Otóż nadwaga powoduje trwały stan zapalny w organizmie, co przekłada się na większą podatność na nowotwory.

Nie można też zapominać, że dbanie o odpowiednią wagę nieuchronnie wiąże się z aktywnością fizyczną oraz zdrową, zbilansowaną dietą, a to z kolei nieuchronnie przekłada się na dobre samopoczucie. Ponadto otyłość negatywnie wpływa na pamięć, a eksperymenty przeprowadzone na myszach dowodzą, że nadwaga pogarsza sprawność intelektualną i zdolność zapamiętywania. Po zrzuceniu zbędnych kilogramów poprawi się też jakość snu, a nawet jakość pożycia seksualnego o obu płci. Dowiedziono, że szczuplejsze panie są zwykle bardziej zadowolone z pożycia, natomiast nadwaga u mężczyzn bywa przyczyną problemów z erekcją.

Wnioski? Jeżeli podjęliście decyzję o odchudzaniu, nie ma co zwlekać! Korzyści są naprawdę duże! Należy jednak pamiętać, aby przed podjęciem konkretnych kroków zawsze skonsultować się ze specjalistą – podkreśla nasz dietetyk Kinga Roszak. Pomoże on ustalić optymalny dla danej osoby plan działania oraz oceni, w jakiej kondycji jest organizm. Trzeba też mieć na uwadze, że dieta to nie tylko obcinanie kalorii. W niektórych przypadkach dla osiągnięcia zadowalającego efektu w zupełności wystarczy zrezygnować ze złych nawyków.

Maciej Skrzetuski

Author Maciej Skrzetuski

More posts by Maciej Skrzetuski