Skip to main content

Ekologia na zdrowie! Co zrobić z choinką po świętach?

By 27 grudnia 2022Aktualności

Kochani Pacjenci, choinka to jeden z niezaprzeczalnych symboli Bożego Narodzenia. Kochają ją wszyscy, dzieci, dorośli i seniorzy, pod nią znajdujemy prezenty, a jej urokliwy wygląd i piękny zapach (o ile jest naturalna) budują świąteczny nastrój. I to właśnie na żywych drzewkach skupimy się dzisiaj, a konkretnie na tym, co z nimi począć, kiedy czas ich świetności minie. Można oczywiście wyrzucić choinkę na śmieci, jednak istnieje kilka innych opcji, które, dosłownie lub w przenośni, dadzą drzewku nowe życie. Jakie to możliwości?

Najlepszym rozwiązaniem jest oczywiście zasadzenie choinki. Tyczy się to jednak tylko drzewek uprawianych od nasionka w donicy. Pozostałe, przesadzone do doniczki z gruntu, mają zazwyczaj zbyt mocno przycięte korzenie i szanse, że się przyjmą są w najlepszym razie marne. Druga istotna kwestia to to, że planując posadzić choinkę, należy pamiętać o jej regularnym podlewaniu. Ponadto nie wolno jej przenosić od razu z domu na zewnątrz, bo dozna szoku termicznego i uschnie. Najlepiej wstawić ją najpierw do jakiegoś pomieszczenia o temperaturze niższej niż w domu, jednak wyższej niż w ogrodzie czy na balkonie. Dobrym rozwiązaniem będzie na przykład garaż. Wreszcie, warto tu dodać, że dla drzew, zwłaszcza większych, wielokrotne, nienaturalne zmiany klimatu i przestawianie nie składają się na wymarzone warunki dla życia. Dlatego, po wysadzeniu do gleby, choinka może przez pierwszy rok chorować. Nie powinniśmy się jednak zrażać, w kolejnych latach z pewnością nam to wynagrodzi.

Inna możliwość to wykorzystanie choinki do zabezpieczenia innych roślin przed mrozem. W tym celu należy oddzielić gałązki od pnia i przykryć nimi delikatnie wymagające tego byliny, drzewka czy krzewinki. Co grubsze gałęzie dobrze się też sprawdzą jako podpory pod wymagające tego kwiaty i warzywa. Jeśli natomiast chodzi o delikatniejsze gałązki i igły, to te z powodzeniem możemy skompostować. A jeżeli powstały kompost będzie się składał wyłącznie z iglaków lub ich przewagi, doskonale sprawdzi się jako podłoże dla roślin preferujących kwaśną glebę.

Warto też śledzić lokalną prasę i portale, ponieważ w wielu miejscach organizowane są w styczniu akcje „oddaj choinkę”. Zużyte drzewka trafiają później do elektrociepłowni, gdzie są przetwarzane na energię lub do ogrodów zoologicznych, gdzie służą jako pokarm lub schronienie dla zwierząt. Niektóre gospodarstwa hodujące kozy również często i chętnie odbierają świąteczne drzewka, które w trudnym, zimowym czasie stanowią świetne uzupełnienie koziej diety, a przy tym, jak pokazuje doświadczenie wielu rolników, są pomocnym narzędziem w profilaktyce parazytologicznej. Tutaj trzeba jednak mieć na uwadze, że planując oddać choinkę zwierzętom, należy zadbać, aby nie było na niej żadnych ozdób ani innych stanowiących zagrożenie elementów.

Maciej Skrzetuski

Author Maciej Skrzetuski

More posts by Maciej Skrzetuski