Skip to main content

Ekologia na zdrowie! Rośliny oczyszczające powietrze

Kochani Pacjenci, aby oczyścić powietrze w naszych mieszkaniach kupujemy zwykle oczyszczacze powietrza, często jednak zapominamy o ich naturalnych odpowiednikach – roślinach doniczkowych. Bo choć nie zastąpią one dedykowanego do tego celu urządzenia, doskonale wspomogą jego działanie, a przy tym będą codziennie cieszyć oko dodając wnętrzom uroku. Kwiaty bowiem nie tylko usuwają z mieszkania takie szkodliwe substancje jak benzen, toluen, formaldehyd i aceton, ale też wytwarzają tlen. Tym samym poprawiają mikroklimat pomieszczeń i korzystnie wpływają na zdrowie domowników. Co jednak ważne, roślina roślinie nie równa, dlatego, chcąc faktycznie wpłynąć na warunki panujące w domu, należy przemyślanie je dobierać. A które z nich słyną ze swoich przeciwsmogowych właściwości? Poniżej przedstawiamy listę!

Naszą listę otwiera skrzydłokwiat, roślina łatwa w uprawie, a przy tym bardzo dekoracyjna. Doskonale wpływa na jakość powietrza, trzeba jednak pamiętać, że jest silnie trująca, dlatego opiekunowie zwierząt powinni raczej z niej zrezygnować lub ustawić ją w miejscu, do którego pupil na pewno się nie dostanie. Inna propozycja to kwiat niemalże ikoniczny w polskich domach, czyli paprotka, stosunkowo prosta w pielęgnacji, efektowna i bardzo łatwo dostępna. Trzeba jedynie pamiętać, że wymaga ona regularnego podlewania oraz zraszania.

Za prawdziwego mistrza w pochłanianiu zanieczyszczeń uchodzi bluszcz pospolity, a jego dodatkowym atutem jest łatwość uprawy. Z powodzeniem poradzi sobie nawet w zacienionych miejscach, o ile będzie odpowiednio często podlewany. Warto tu też wspomnieć, że bluszcz dobrze mieć w pomieszczeniach, do których dostaje się dym papierosowy, ponieważ pomaga on w jego neutralizacji. Godna uwagi jest również sansewieria, roślina o dekoracyjnych liściach, a do tego bardzo mało wymagająca. Wytrzyma nawet dłuższy okres susz, dlatego z powodzeniem można ją sprezentować zapominalskim.
Jedną z niewielu kwitnących roślin w tym zestawieniu jest begonia. Będzie ona piękną ozdobą wnętrza, jednak raczej dla osób mających rękę do roślin, ponieważ wymaga dość częstego nawożenia i podlewania, a ponadto lubi ciepłe i nasłonecznione stanowisko. Wśród roślin zasługujących na miano „pomocnika oczyszcza powietrza” wymienić jeszcze warto epipremnum złociste, dracenę, rapis wyniosły, zielistkę, aglaonemę, aloes, hoję czy asparagus.

Na koniec warto jeszcze wspomnieć o kilku potwierdzonych naukowo faktach, trzeba bowiem wiedzieć że wpływem roślin na jakość powietrza już w 1989 roku zajęli się naukowcy z NASA. Po pierwsze, rośliny pochłaniają wyłącznie zanieczyszczenia gazowe, natomiast nie są skuteczne w walce z pyłami zawieszonymi, które są podstawowym składnikiem smogu. Po drugie, w domowych warunkach ich skuteczność jest stosunkowo niska, dlatego, aby faktycznie oczyściły powietrze z lotnych związków organicznych, musiałoby być ich we wnętrzu dość dużo. Co za tym idzie, nie można ich traktować jako zamiennika oczyszczacza powietrza, choć bez wątpienia warto mieć przynajmniej kilka roślin w mieszkaniu, choćby ze względów estetycznych. Dokonując zakupu należy jednak tak wybierać gatunki, aby móc zapewnić im dobre warunki do wzrostu.

Maciej Skrzetuski

Author Maciej Skrzetuski

More posts by Maciej Skrzetuski