Już niewielkie zmiany w diecie i suplementacji pomogą zachować zdrową tarczycę. Podpowiadamy jak to zrobić, aby zmniejszyć szansę występowania chorób tego narządu. Jakie znaczenie ma dieta, sen, odpoczynek i radzenie sobie ze stresem?
Dobra dieta to taka, która składa się z pełnowartościowych produktów pewnego pochodzenia, sezonowych, kupowanych lokalnie. Nie powinna zawierać żywności przetworzonej i rafinowanej, ponieważ tarczyca jest szczególnie wrażliwa na niedobór makro- i mikroelementów. Niewskazane są również używki, w tym tytoń, napoje kofeinowe oraz alkohol. Konieczna jest natomiast odpowiednia podaż jodu, pierwiastka obecnego głównie tłustych rybach morskich (łosoś, dorsz, makrela) oraz niektórych wodach mineralnych. Istotny jest też selen, ponieważ chroni on tarczycę przed niekorzystnymi czynnikami środowiskowymi. Naturalne źródło selenu to przede wszystkim orzechy brazylijskie, a także jaja, ryby, owoce morza oraz kiełki. Selen i magnez są konieczne dla prawidłowego przyswajania jodu i funkcjonowania tarczycy. Dobrym źródłem selenu jest kukurydza, orzechy brazylijskie, pełnoziarniste produkty zbożowe, cebula, czosnek oraz pestki dyni. Z kolei magnez znajdziemy w kaszach, brązowym ryżu, płatkach owsianych, pełnoziarnistym pieczywie, orzechach, natce pietruszki, fasolce szparagowej, brokułach, a także pestkach dyni i słonecznika.
Dla prawidłowego funkcjonowania tarczycy niezbędne są też witaminy, zwłaszcza witamina D, witaminy z grupy B, witamina C oraz E. Pierwszą warto suplementować, zwłaszcza w sezonie zimowym, kiedy jej poziom spada z powodu małej ilości słońca. Witaminy z grupy B znajdują się między innymi w pełnoziarnistych produktach zbożowych, nasionach i pestkach oraz roślinach strączkowych. Z kolei aby zadbać o odpowiednią podaż witaminy C i E trzeba spożywać duże ilości warzyw i owoców oraz oleje roślinne.
Kolejna ważna rzecz to odpoczynek, który jest niezbędny dla właściwego funkcjonowania całego organizmu. Działanie hormonów jest ściśle związane z rytmem dobowym, dlatego wszelkie zaburzenia w tej sferze będą miały na nie negatywny wpływ. Kwestią ściśle związaną jest stres, który, jeżeli utrzymuje się przez dłuższy czas, może między innymi prowadzić do procesów autoimmunologicznych. Ważne jest zatem opanowanie prostych technik relaksacyjnych oraz optymistyczne podejście do życia.
Oprócz powyższego dobrze jest zadbać o odpowiednią ilość ruchu na świeżym powietrzu, a obecnie, korzystając z sezonu wakacyjnego, warto przemyśleć wakacje nad morzem. Spacery w przesyconym jodem powietrzu z pewnością będą pomocne. Na koniec trzeba jednak podkreślić, że wszystkie opisane metody, choć pomocne, nie zastąpią leczenia konwencjonalnego. Są jedynie jego uzupełnieniem, a w przypadku osób zdrowych doskonałą profilaktyką.