Drodzy Pacjenci, górne drogi oddechowe często ulegają różnego rodzaju infekcjom i innym problemom. To fakt, o którym zapewne niejednokrotnie przekonała się większość z nas. W efekcie czasami potrzebują dokładniejszej diagnostyki, a że ich struktury nie są niestety łatwo dostępne dla standardowych procedur laryngologicznych, pomocna okazuje się fiberoskopia. Na czym ona polega? Kiedy się ją wykonuje? Czy jest się czego bać? Z wyjaśnieniami spieszy nasz specjalista dr n. med. Krzysztof Sindrewicz.
Fiberoskopia jest jedną z najnowocześniejszych form diagnostyki dostępnych w laryngologii i należy do kategorii badań endoskopowych, wykorzystujących endoskopy z własnym źródłem światła. Wykorzystywane urządzenia cechuje bardzo elastyczna budowa oraz niewielka średnica, co umożliwia zobrazowanie nawet trudniej dostępnych miejsc, w tym jamy nosowej, nosogardła z ujściami gardłowymi trąbek słuchowych, gardła środkowego i dolnego, a także krtani.
Badanie przeprowadza się w pozycji siedzącej i trwa ono około minutę, jednak czas ten może się wydłużyć, jeśli zaistnieje konieczność zrobienia dokumentacji fotograficznej lub pobrania próbek do badania histopatologicznego. Najczęściej nie wymaga ono żadnego przygotowania ze strony pacjenta. Jednak u pacjentów z nasilonymi odruchami wymiotnymi, zaleca się aby pacjent nie przyjmował żadnych płynów i posiłków na ok. 3h przed zaplanowaną fiberoskopią. Najczęściej znieczulenie nie jest konieczne, u osób wrażliwych aplikuje się na błony śluzowe miejscowe znieczulenie w aerozolu. Następnie specjalista wprowadza fiberoskop do nosa i jamy nosowo-gardłowej oraz innych, wymagających diagnostyki, odcinków górnych dróg oddechowych. Po zakończeniu badania pacjent może zobaczyć zdjęcia lub film z przeprowadzonego badania i uzyskać opis.
Lista wskazań do wykonania fiberoskopii jest dość długa. Przeprowadza się ją u dzieci w przypadku podejrzenia przerostu migdałka gardłowego. Z kolei u osób dorosłych za pomocą fiberoskopii diagnozuje się przede wszystkim zmiany nowotworowe, przewlekłe zapalenie zatok przynosowych, zaburzenia połykania, bóle gardła, zaburzenia drożności dróg oddechowych, a także polipy – tłumaczy dr n. med. Krzysztof Sindrewicz, który na co dzień wykonuje takie badanie w placówkach Balticmed, używając nowoczesnego urządzenia. CMOS Video Rhino-Laryngoskop o średnicy 2,9 mm pozwala na bardzo dokładne i bezbolesne badanie. Kąt wygięcia 140° gwarantuje dotarcie do każdego zakamarka górnych dróg oddechowych. Wszystko oczywiście może zostać zapisane w formie filmu lub zdjęcia.