Skip to main content

Neurolog radzi | Migrena – leczenie

Drodzy Pacjenci, choć migrena nie jest dolegliwością bezpośrednio zagrażającą życiu, to jej przewlekły charakter oraz towarzyszące dolegliwości, mogą dosłownie „wyłączyć” chorego z życia. Dlatego właśnie tak ważne jest sprawne postępowanie diagnostyczne oraz szybkie wdrożenie odpowiedniego leczenia. Jak wygląda terapia przy migrenie? Jakie nadzieje i efekty niesie ze sobą? Na wszystkie pytania odpowiada neurolog lek. Karolina Machowska-Sempruch. Zapraszamy do lektury!

Jeśli chodzi o leczenie migrenowych bólów głowy, sprowadza się ono do dwóch rodzajów postępowania: leczenia profilaktycznego i leczenia doraźnego. Pierwsze jest szczególnie istotne w przypadku pacjentów, którzy obserwują u siebie częste i nieprzewidywalne bóle głowy. W ich przypadku fundamentalne znaczenie ma prowadzenie dziennika ataków migreny, zawierającego dokładne opisy wszystkich objawów towarzyszących i poprzedzających. Daje to szanse na wychwycenie pewnych cech wspólnych, łączących wszystkie ataki i, w efekcie, łatwiejsze ich przewidywanie. Ponadto, może się okazać, że istnieją jakieś działania czy okoliczności, które przyczyniają się do wystąpienia migreny, a uświadomienie ich sobie i wyeliminowanie da szansę na zmniejszenie częstotliwości bólów. W niektórych przypadkach lekarz może też zalecić preparaty farmakologiczne ograniczające ryzyko wystąpienia kolejnych epizodów migrenowych, co jest uzasadnione, jeżeli:

  • co najmniej 2 razy w miesiącu występuje epizody migreny utrudniające normalne funkcjonowanie,
  • ataki trwają 3 dni lub dłużej,
  • leki objawowe są nieskuteczne lub pacjent nie może ich przyjmować,
  • migrena ma charakter hemiplegiczny, czyli równolegle z aurą występuje częściowy niedowład ciała.

Leczenie profilaktyczne jest też rekomendowane w migrenie przewlekłej, czyli wówczas, gdy bóle głowy występują przez co najmniej 15 dni w miesiącu, a wśród nich przez 8 dni ból ma charakter typowo migrenowy.

Mowa tu głównie o pewnej grupie leków kardiologicznych, przeciwpadaczkowych oraz antydepresyjnych.

Ważne miejsce w leczeniu profilaktycznym migreny przewlekłej zajmuje toksyna botulinowa podawana w ściśle określonym schemacie w różne punkty twarzy, skroni, potylicy i karku, metoda uznawana przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Bólów Głowy za jeden z najskuteczniejszych sposobów leczenia migreny, skuteczna u 70-80% chorych. Warto podkreślić, że aby leczenie przyniosło oczekiwane skutki, toksyna powinna być podawana przez doświadczonego i przeszkolonego lekarza.

Z kolei leczenie doraźne nakierowane jest na złagodzenie dolegliwości bólowych i najczęściej sprowadza się do stosowania preparatów na bazie paracetamolu, kwasu acetylosalicylowego, pochodnych ergotaminy oraz leków zaliczanych do kategorii tryptanów. Dodatkowo, jeżeli migrenie towarzyszą inne dolegliwości, na przykład wymioty, podaje się leki mające za zadanie ich złagodzenie. Co jednak istotne, podkreśla neurolog lek. Karolina Machowska-Sempruch, kluczowe dla powodzenia leczenia doraźnego jest jak najszybsze przyjęcie leków. Jest to o tyle ważne, że środki doustne działają dopiero po ok. 30-60 min.

Trzeba też pamiętać, że choć migrena nie jest chorobą uleczalną, to w większości przypadków możemy z powodzeniem łagodzić jej skutki oraz zmniejszać prawdopodobieństwo występowania kolejnych ataków, co już samo w sobie jest dużym odciążeniem dla pacjenta.

Maciej Skrzetuski

Author Maciej Skrzetuski

More posts by Maciej Skrzetuski