Skip to main content

Niedoczynność tarczycy a ciąża

Jak niedoczynność tarczycy wpływa na ciążę i rozwój dziecka? Jakie niesie zagrożenia i co zrobić aby się przed nimi uchronić? Na te i inne pytania odpowiada lek. Krystian Gliński.

Nieleczona niedoczynność tarczycy może przede wszystkim utrudniać zajście w ciążę. Dlaczego? Jednym z częstszych objawów niedoczynności tarczycy są zaburzenia miesiączkowania, które mogą być skutkiem m.in. obecności cykli bezowulacyjnych. Ponadto podwyższone stężenie TSH może powodować hiperprolaktynemię, która również bardzo często jest związana z zaburzeniami cyklu menstruacyjnego.

Jakie zagrożenia niesie nieleczona niedoczynność tarczycy po zajściu w ciążę? Przede wszystkim może zwiększać ryzyko powikłań okołoporodowych, przedwczesnego porodu lub przedwczesnego odklejenia łożyska. Co więcej, u dziecka tarczyca rozwija się dopiero około 13 tygodnia, do tego czasu „korzysta” ono wyłącznie z hormonów matki. Ich niedobór może przyczynić się do nieprawidłowego rozwoju płodu, niskiej masy urodzeniowej a w przyszłości wiązać się z zaburzeniami rozwoju psychoruchowego.
Warto pamiętać, że normy stężenia TSH dla ciąży różnią od ogólnie przyjętych – dla tego okresu stężenie TSH powinno wynosić < 2.5 uIU/ml.

Co ważne, podkreśla lek. Krystian Gliński, u kobiet prawidłowo leczonych i zdiagnozowanych, niedoczynność tarczycy nie ma niekorzystnego wpływu na przebieg ciąży, a u płodu nie obserwuje się zaburzeń rozwojowych. Dlatego tak ważne jest zbadanie – jeszcze przed planowaną ciążą – stężenia TSH, zwłaszcza, gdy występują objawy sugerujące niedoczynność tarczycy. Kobieta z niedoczynnością tarczycy powinna bezwzględnie przez cały okres ciąży pozostawać pod kontrolą endokrynologa.

Maciej Skrzetuski

Author Maciej Skrzetuski

More posts by Maciej Skrzetuski