Drodzy Pacjenci, zima to czas, kiedy różnego rodzaju urazy i kontuzje przydarzają się wyjątkowo często i to zarówno dorosłym, ich pociechom, jak i seniorom. Co ważne, narażeni są nie tylko amatorzy białego szaleństwa, ale tak naprawdę każdy z nas. Do wypadku może dojść podczas zwykłego spaceru, a nawet wyjścia na zakupy czy do kawiarni, a sprzyjają temu oczywiście niskie temperatury, oblodzone chodniki i śnieg. Ze względu jednak na okres feryjny i co za tym idzie, częstsze i intensywniejsze wyjazdy w góry, w dzisiejszym poście skupimy się przede wszystkim na kontuzjach, jakie dotykają fanów zimowych sportów. Odpowiemy sobie na pytania, jakie urazy występują najczęściej oraz co zrobić aby ich uniknąć i jak przygotować się do białego szaleństwa. Zapraszamy do lektury!
Zanim przejdziemy do meritum chcielibyśmy mocno podkreślić, że niezmiennie jesteśmy orędownikami całorocznej aktywności fizycznej, która, co nie ulega żadnym wątpliwościom, niesie ze sobą całe mnóstwo korzyści. Jak wszystko jednak, musi być prowadzona z głową. A urazy? Zacznijmy może od tych najmniej obciążających i uciążliwych, czyli od stłuczeń. W tym wypadku nie dochodzi do przerwania ciągłości skóry, może jednak pojawić się krwiak, obrzęk i dolegliwości bólowe. Zdarza się również, że skóra w kontuzjowanym miejscu staje się nieco cieplejsza i bardziej wrażliwa na dotyk. Co ważne, stłuczenia raczej nie wymagają konsultacji medycznej, warto jedynie schłodzić bolące miejsce i zastosować preparat przyspieszający gojenie i niwelujący ból.
Zimą bardzo często dochodzi również do skręceń stawu, czyli sytuacji, kiedy przekroczony zostanie jego fizjologiczny zakres ruchu. W tym kontekście, w związku ze śliskim podłożem, najczęściej „obrywa” staw skokowy. Podczas skręcenia dochodzi do uszkodzenia struktur wewnątrzstawowych oraz okołostawowych, co objawia się nagłym, ostrym bólem, a także opuchlizną. Stosunkowo często występuje też krwiak oraz ocieplenie kontuzjowanej okolicy. W przypadku podejrzenia skręcenia należy jak najszybciej udać się do specjalisty, który zleci konieczne badania i potwierdzi diagnozę. Bardzo często koniecznie jest zastosowanie unieruchomienia stawu w postaci szyny gipsowej lub stabilizatora oraz odciążania kończyny
Kolejny punkt na naszej liście to zwichnięcia. Dochodzi do nich, kiedy kolokwialnie rzecz ujmując, kość „wypada” ze stawu, czyli do utraty fizjologicznej łączności powierzchni stawowych kości tworzących staw połączonych torebką stawową. W efekcie dochodzi do uszkodzenia struktur stawowych oraz naciągnięcia, a w niektórych przypadkach nawet rozerwania torebki stawowej i okolicznych więzadeł. Należy podkreślić, iż jest to stan pilny wymagający bezzwłocznego zaopatrzenia przez specjalistę w szpitalu! W takiej sytuacji konieczne jest nastawienie przemieszczonych końców kości i odtworzenie układu stawu. Taka sytuacja bardzo często wymaga leczenia operacyjnego, szyny gipsowej oraz, po jej zdjęciu, rehabilitacji.
Ostatnia kategoria, jaką dzisiaj omówimy to złamania. Mamy z nimi do czynienia, kiedy dochodzi do przerwania ciągłości tkanki kostnej. Złamania mogą być otwarte lub zamknięte, a w przypadku tych ostatnich przerwana zostaje również ciągłość skóry. Tego typu kontuzje wyróżniają się mocnymi dolegliwościami bólowymi, które nasilają się jeszcze podczas próby wykonania ruchu. Inne cechy charakterystyczne tego typu urazów to nienaturalne ustawienie kończyny, a także szybko narastający obrzęk. Co ważne, złamania wymagają jak najszybszego stawienia się w szpitalu, gdzie, w razie potrzeby, kości zostaną nastawione, a następnie unieruchomione. Bardzo często złamania wymagają leczenia operacyjnego.
I choć zima zbliża się do końca, to jeszcze wielu z nas szuka okazji aby poszaleć na śniegu. Przejdźmy do tego, jak uniknąć urazów. W przypadku sportów kluczowe znaczenie ma rzecz jasna odpowiednie przygotowanie kondycyjne do sezonu. Tutaj pomocna może być siłownia oraz inne rodzaje aktywności fizycznej, które umożliwią zbudowanie formy. Przed wyjściem na stok nie można też zapominać o odpowiedniej, dostosowanej do rodzaju sportu rozgrzewce. Jest to tym istotniejsze w czasie zimowej aury, kiedy mięśnie i stawy są bardziej podatne na kontuzje. To jednak nie wszystko! Podczas uprawianiu sportu niezwykle ważna jest dbałość o bezpieczeństwo własne i innych. I tak na przykład, na stoku, należy dostosować szybkość do ilości ludzi, panujących warunków oraz własnych umiejętności, a także respektować zasady pierwszeństwa. Nie powinniśmy również uprawiać sportu pod wpływem alkoholu, bo to właśnie on w połączeniu z brawurą i chęcią zaimponowania innym odpowiedzialny jest za wiele wypadków. Duże znaczenie ma też odpowiednio dobrany do rodzaju aktywności, wagi, wzrostu i poziomu zaawansowania sprzęt. Każdego dnia warto też sprawdzić jego techniczny sprzętu, a wszelkie usterki niezwłocznie naprawić. Wreszcie, po intensywnym dniu niezbędna jest regeneracja! Tutaj warto postawić na ćwiczenia rozciągające, ale również saunę, masaż czy jacuzzi.