Kochani Pacjenci, zbliża się upragniony dzień wyjazdu, wszystkie formalności załatwione, zostało tylko spakować walizkę i wyruszać w drogę. No właśnie… nie da się ukryć, że ta prozaiczna czynność nastręcza nam najwięcej problemów. Aby uniknąć wpadki, najlepiej pogrupować potrzebne rzeczy w kategorie i pakować się według listy. Mamy zatem dokumenty, elektronikę, kosmetyki, ubrania, przewodniki i mapy oraz, rzecz jasna, apteczkę*. I to właśnie na tej ostatniej skupimy się dzisiaj. Z poniższych akapitów dowiecie się zatem, jak dobrze zaopatrzyć apteczkę na wyjazd, aby, odpukać, w przypadku złego samopoczucia szybko i skutecznie sobie pomóc.
Wakacyjna apteczka powinna być przystosowana do indywidualnych potrzeb każdego podróżnika. Inaczej będzie się prezentować apteczka seniora, inaczej samotnego wędrowca na górskim szlaku, a jeszcze inaczej rodziny z małymi dziećmi. Priorytetem są oczywiście leki przyjmowane w sposób stały przy chorobach przewlekłych. Ponadto należy zaopatrzyć się w preparaty pomocne w nagłych sytuacjach. Do tej kategorii zaliczamy leki przeciwzapalne, przeciwbólowe i przeciwgorączkowe. Nie ma jednak sensu przesadzać z ich ilością, 1-2 z różnymi substancjami czynnymi, na przykład ibuprofenem i metamizolem, w zupełności wystarczą.
Jeżeli wybieramy się na urlop z dzieckiem, koniecznie powinniśmy spakować leki przeciwbólowe przeznaczone dla najmłodszych. Dobrym wyborem będzie tu paracetamol lub ibuprofen w formie syropu, zawiesiny lub czopków.
Nawet w najcieplejsze dni może nas dopaść przeziębienie, dlatego dobrze jest zaopatrzyć się w ziołowe tabletki do ssania ( polecamy te z porostem islandzkim ), leki wykrztuśne ( np. acetylocysteina ) czy skuteczny aerozol donosowy ( np. furoinian mometazonu ). Nie me jednak sensu robić wielkich zapasów, bo szansa, że nie spotkamy na swojej drodze żadnej apteki jest minimalna. Dlatego w zupełności wystarczy po jednym preparacie z każdej grupy.
Wyjazdy wakacyjne to też często problemy ze strony układu pokarmowego. Mając to na względzie dobrze jest mieć ze sobą jakieś krople żołądkowe, leki rozkurczowe zawierające na przykład drotawerynę, a także elektrolity i probiotyki. Z leków przeciwbiegunkowych warto zabrać loperamid, gdyż jest skutecznym lekiem, dopuszczonym od 6go roku życia.
Lato to okres, w którym często występującą dolegliwością jest alergia. Jej objawy to między innymi zapalenie spojówek i katar sienny. Skutecznymi preparatami dostępnymi bez recepty są krople do oczu zawierające olopatadynę czy wspomniany już aerozol do nosa z mometazonem. Loratadyna jest lekiem doustnym zmniejszającym objawy alergii, jednak należy pamiętać, że pełną skuteczność osiąga dopiero po kilku dniach stosowania.
Przydatne będą też środki na komary i kleszcze, kremy do opalania, płyn do dezynfekcji, plaster i opatrunek w razie skaleczenia, żel na stłuczenia i obrzęki (na przykład zwierający octowinian glinu), a także żel antybakteryjny.
Dobrze jest też pamiętać, aby spakować wszystkie leki w oryginalnych opakowaniach, co pozwoli zaglądnąć do ulotki w razie wątpliwości dotyczących dawkowania czy interakcji z innymi preparatami. Należy też sprawdzić daty ważności wszystkich środków i warunki, w jakich powinny być przechowywane.
Podsumowując, apteczka powinna być na wyposażeniu każdego wakacyjnego bagażu. Nie należy jej przeładowywać, jednak nie może też być zbyt skromna. Co ważne, kompletowania apteczki nie powinno się zostawiać na ostatnią chwilę, ale zrobić to przynajmniej kilka dni wcześniej, aby, w razie konieczności, został czas na uzupełnienie braków.
* naszą apteczkę zbudowaliśmy na bazie leków dostępnych bez recepty. W opisie użyliśmy nazw międzynarodowych, aby nie lokować żadnego konkretnego preparatu.
Życzymy udanego i spokojnego urlopu oraz, aby zawartość apteczki nigdy się nie przydała!