Skip to main content

Warning: Trying to access array offset on value of type null in /home/klient.dhosting.pl/balticmed/balticmed/public_html/wp-content/themes/balticmed/single.php on line 14

Radiolog radzi – USG stawu kolanowego i ramiennego (barkowego)

Drodzy Pacjenci, urazy, zwichnięcia i skręcenia stawów to częste kontuzje, których objawem jest ból, obrzęk, zmniejszona ruchomość, a w efekcie obniżenie jakości codziennego życia i ograniczenie aktywności. W takiej sytuacji konieczna okazuje się zwykle kompleksowa diagnostyka, a jej nieodłączną częścią jest badanie ultrasonograficzne – tłumaczy nasz specjalista lek. radiolog Sebastian Kruk. Dzisiaj skupimy się na zagadnieniu USG stawu kolanowego i barkowego. Jakie objawy powinny wzbudzić nasz niepokój? Kiedy udać się na badanie? Zapraszamy do lektury!

Badanie USG stawów to w większości przypadków pierwszy krok w diagnostyce wszelkich związanych z nimi dolegliwości. Przeprowadza się je w sytuacji, kiedy pacjent skarży się na dolegliwości bólowe w obrębie stawu, ograniczenie jego ruchomości lub kiedy staw jest obrzęknięty czy zaczerwieniony. Ponadto diagnostykę należy wykonać, jeżeli w badaniu palpacyjnym wykryto guzki, rozpoznano reumatoidalne zapalenie stawów, a także w celu kontroli pooperacyjnej. Podczas badania oceniane są tkanki miękkie: ścięgna, więzadła i ewentalne ich uszkodzenia: naderwanie, przerwanie. Można uwidocznić wysięk w stawie, krwiaki, obrzęk, przerośniętą błonę maziową.

Przejdźmy jednak do meritum. Staw kolanowy to drugi po stawie skokowym najbardziej obciążony element ludzkiego ciała i jednocześnie jedna z bardziej skomplikowanych struktur. Nic zatem dziwnego, że podatna jest na różnego rodzaju przeciążenia i zmiany zwyrodnieniowe. O czym mowa? Kiedy konieczna jest wizyta u specjalisty? USG stawu kolanowego przeprowadza się najczęściej u osób po przebytym urazie kolana i/lub w trakcie fizjoterapii. Ma ono na celu ocenę skuteczności zastosowanej terapii.
Z kolei USG stawu barkowego/ramienia zaleca się wykonać w przypadku ostrego lub przewlekłego bólu, trudności w poruszaniu lub odczuwalnej sztywności stawu, uczucia tarcia, przeskakiwania lub trzeszczenia, a także przebytej kontuzji lub operacji ortopedycznej. Badanie to jest bardzo pomocne w wykrywaniu szeregu dolegliwości, w tym zespołu zamrożonego barku, zwyrodnienia stawu ramiennego, uszkodzenia pierścieni rotatorów, a także chorób o podłożu reumatologicznym.

Co istotne, diagnostyka ultrasonograficzna nie wymaga ze strony pacjenta żadnego specjalnego przygotowania – podkreśla lek. radiolog Sebastian Kruk. Zaleca się jedynie, dla wygody badanego, stawienie się na wizytę w luźnym, nie krępującym ruchów ubraniu. Cała procedura zajmuje najczęściej kilkanaście minut, a po jej zakończeniu pacjent może wrócić do codziennych obowiązków. Tym bardziej zatem, w razie zaobserwowania u siebie jakichkolwiek niepokojących sygnałów, nie należy odwlekać konsultacji medycznej. Zwłaszcza, że szybko wykryty problem i wdrożona optymalna forma leczenia to większa szansa na powrót do pełni zdrowia.

Maciej Skrzetuski

Author Maciej Skrzetuski

More posts by Maciej Skrzetuski