Skip to main content

Radiolog radzi – USG węzłów chłonnych

Drodzy Pacjenci, węzły chłonne stanowią część układu limfatycznego, a ich funkcja sprowadza się przede wszystkim do ochrony organizmu przed patogenami. Zlokalizowane są na całym ciele, jednak z punktu widzenia diagnostyki największe znaczenie mają te pachwinowe, pachowe, zauszne, podżuchwowe oraz szyjne. Co istotne, węzły chłonne są niewielkie, dlatego wszelkie nieprawidłowości w ich strukturze ciężko wychwycić podczas badania przedmiotowego. Udaje się to jedynie, kiedy są znacząco powiększone. I tutaj właśnie z pomocą spieszy diagnostyka obrazowa, a konkretnie badanie ultrasonograficzne. Pytanie jednak, kiedy warto wykonać takie badanie, a kiedy powiększone węzły chłonne nie powinny budzić niepokoju? Lek. Szymon Śmietana wyjaśnia.

Na początek trzeba podkreślić, że powiększenie węzłów chłonnych nie zawsze stanowi powód do niepokoju. Zwykle wiąże się to z niegroźnymi stanami zapalnymi wywołanymi infekcją. Zdarza się jednak, że nieprawidłowości w obrębie węzłów chłonnych są symptomem poważnej choroby, między innymi mononukleozy, gruźlicy, toksoplazmozy, a także nowotworów, w tym chłoniaków i białaczki. Kiedy zatem wykonać USG węzłów chłonnych? Przede wszystkim w sytuacji, kiedy chory odczuwa ból w ich okolicy, a w badaniu palpacyjnym daje się wyczuć nieprawidłowości takie jak brak przesuwalności węzłów chłonnych względem podłoża oraz tworzenie przez nie pakietów. Badanie USG warto także wykonać w przypadku gdy są one powiększone, ale nie można jasno określić przyczyny takiego stanu rzeczy. Niepokój powinny też wzbudzić zmiany skórne (np. wysypki lub nierówności) w okolicy węzłów chłonnych.

Warto tu też dodać, że USG węzłów chłonnych jest refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia i ze skierowaniem można je wykonać także bezpłatnie. Badanie jest proste, nieinwazyjne, nie wymaga specjalnego przygotowania ze strony pacjenta, a wyniki są dostępne od ręki. Natomiast w razie stwierdzenie jakichkolwiek nieprawidłowości umożliwia szybkie podjęcie dalszej diagnostyki i wdrożenie odpowiedniego leczenia.

Maciej Skrzetuski

Author Maciej Skrzetuski

More posts by Maciej Skrzetuski