Skip to main content

Urolog radzi – kampania Movember

Drodzy Pacjenci, listopad został na całym świecie uznany za czas solidarności z mężczyznami zmagającymi się z rakiem jąder oraz gruczołu krokowego i to na ten miesiąc przypada też kampania Movember. Nazwa akcji powstała z połączenia dwóch słów: moustache czyli wąsy oraz november czyli listopad. Celem kampanii jest nagłośnienie tematu „męskich” nowotworów oraz budowanie świadomości społecznej. A wąsy? Te stanowią symbol akcji, a ich luźna i nieco zabawna forma ma nakłonić do podejmowania, bądź co bądź, trudnych tematów. Jednym z nich jest rak jąder, problem dotykający najczęściej młodych mężczyzn w wieku 20-39 lat. Co ważne, o ile nowotwór zostanie wykryty odpowiednio wcześnie, rokowanie jest dość dobre i chory ma szansę na całkowite wyleczenie.

Szacuje się, że rak jader stanowi około 1% wszystkich nowotworów złośliwych u mężczyzn, a w Polsce rokrocznie wykrywa się około 800 przypadków tej choroby. Przyczyny rozwoju tej dolegliwości nie są do końca wyjaśnione, na pewno jednak szereg czynników zwiększa prawdopodobieństwo zachorowania – wyjaśnia lek. Adam Kurpik. Wśród nich należy wspomnieć wnętrostwo, predyspozycje genetyczne, niektóre wrodzone wady genetyczne (m. in. zespół Klinefertela oraz zespół nadwrażliwości na androgeny), przebyty w przeszłości nowotwór jądra, nawracające stany zapalne jąder oraz najądrzy, przebyta w przeszłości operacja przepukliny pachwinowej oraz nieprawidłowości czynnościowe kanalików nasiennych.

Najczęściej występującym objawem raka jąder jest niebolesne powiększenie jądra, któremu niekiedy towarzyszy zaczerwienienie skóry moszny. Chorzy są też w stanie wyczuć niebolesny twardy guzek oraz wrażenie ciężaru i rozpierania w okolicy jądra.

Kluczowe dla rokowania jest wczesne wykrycie raka jąder, dlatego ważna jest świadomość pacjenta i regularne samobadanie. Jeśli mężczyzna zauważy powiększone, nierówne, guzowate, twarde, niebolesne, charakterystycznie ciężkie jądro, to niezwłocznie powinien zgłosić się do urologa. Specjalista zaleci wykonanie serii badań, w tym USG jąder oraz jamy brzusznej oraz badanie krwi. W przypadku potwierdzenia nowotworu konieczne jest leczenie chirurgiczne polegające na usunięciu jądra wraz z powrózkiem nasiennym i ewentualne zastosowaniu chemioterapii, a w niektórych przypadkach również radioterapii.

Podsumowując, głównym celem akcji Movember jest zmiana oblicza męskiego zdrowia i właśnie tę zmianę symbolizują wąsy. Dlatego w listopadzie mężczyźni na całym świecie zapuszczają wąsy, a liczne działania mają za zadanie zachęcić do podejmowania tego trudnego tematu. Ogromny nacisk kładzie się też na regularne samobadanie i konieczność zgłaszania się z wszelkimi zmianami do urologa.

Maciej Skrzetuski

Author Maciej Skrzetuski

More posts by Maciej Skrzetuski