Kochani Pacjenci, e-papierosy to temat znany w mniejszym lub większym stopniu każdemu z Was. Powszechnie uznaje się je za zdrowszą alternatywę dla tradycyjnych papierosów. Mają też zawierać mniej szkodliwych substancji chemicznych oraz być bardziej przyjazne dla otoczenia, chociaż, jeśli chodzi o tę ostatnią kwestię, nadal brak na ten temat badań. Na pewno jednak e-papierosy stanowią dla wielu osób etap przejściowy w walce z nałogiem i ułatwiają im całkowite z nim zerwanie. Nie sposób jednak nie zauważyć, że coraz więcej głosów ze świata nauki dowodzi, że nie są one pozbawione wad, a wedle najnowszych badań mogą negatywnie wpływać na stan jamy ustnej. Na czym dokładnie polega problem? Jakie inne skutki uboczne niesie ze sobą używanie e-papierosów? Zapraszamy do lektury.
Zacznijmy od początku. Działanie e-papierosa opiera się na inhalacji, co oznacza, że użytkownicy wdychają parę wytworzoną poprzez podgrzanie specjalnego e-liquidu do temperatury około 200 stopni. Co istotne, ów płyn zawiera zarówno nikotynę, jak i inne związki znajdujące się w tradycyjnych papierosach, jednak ich stężenie jest znacznie niższe. W efekcie często można się spotkać z opinią, że wytwarzany w procesie palenia e-papierosów aerozol to jedynie zwykła, nieszkodliwa para wodna. Czy jednak faktycznie tak jest? Niestety nie do końca. Im dłużej bowiem e-papierosy znajdują się na rynku i im więcej badań przeprowadza się na ich temat, tym wyraźniej widać, że nie są one obojętne dla naszego zdrowia.
Według najnowszych badań użytkowanie e-papierosów może się przyczyniać między innymi do chorób dziąseł. Dzieje się tak, ponieważ zawarte w liquidzie substancje przyczyniają się do zmian w mikrobiomie jamy ustnej i zaburzenia równowagi pomiędzy poszczególnymi szczepami bakterii. Co więcej, niektóre istotne rodzaje bakterii są nieobecne zarówno wśród użytkowników papierosów tradycyjnych, jak i e-papierosów. Z kolei dominującą kategorią wśród obu grup palaczy były bakterie związane z rozwojem chorób dziąseł. Ponadto, badania wykazały, że użytkowanie e-papierosów wiąże się ze zmienionym poziomem niektórych cytokin, które są bezpośrednio związane z brakiem równowagi w mikrobiomie jamy ustnej oraz podatnością na infekcje i stany zapalne jamy ustnej.
Warto też zwrócić uwagę, że palenie e-papierosów ma szczególnie negatywny wpływ na młodych użytkowników, poniżej 20 roku życia, czyli grupę, w której jest to bardzo popularne i modne. Oddziałują one negatywnie na układ oddechowy, a przy tym wpływają na rozwój mózgu, który, co istotne, kształtuje się do 25 roku życia. Trzeba też mieć na względzie, że e-papierosy są w naszym świecie nowością i nie jesteśmy jeszcze w stanie określić wszystkich skutków ubocznych ich użytkowania. Mając to na względzie, nie należy nadużywać e-papierosów, ale raczej traktować je zgodnie z pierwotnym przeznaczeniem, czyli jako etap przejściowy i pomoc w rzuceniu nałogu.