Drodzy Pacjenci, przewlekłe zapalenie zatok to dolegliwość często związana z nietrafioną diagnozą i umykająca nawet doświadczonym lekarzom. Taki stan rzeczy nie tylko poważnie obniża jakość życia chorego, ale, w niektórych przypadkach, może prowadzić do poważnych powikłań, w tym oczodołowych lub nawet wewnątrzczaszkowych, takich jak choćby zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych czy mózgu – mówi dr n. med. laryngolog Krzysztof Sindrewicz. Przyjrzyjmy się zatem bliżej zagadnieniu. Czym jest spowodowane przewlekłe zapalenie zatok? Jakie daje objawy i na czym polega leczenie?
Z przewlekłym zapaleniem zatok mamy do czynienia kiedy dolegliwość utrzymuje się co najmniej 1⃣2⃣ tygodni. Objawy przewlekłego zapalenia zatok przypominają symptomy towarzyszące ostremu zapaleniu zatok, jednak odróżnia je przewlekły charakter i często nieco mniejsze natężenie. Najczęściej mówi się o zatkanym, utrudniającym oddychanie nosie, wydzielinie z nosa, tkliwości lub uczuciu dyskomfortu w rejonie oczu, czoła i policzków, bólu twarzy i/lub uczuciu rozpierania oraz osłabieniu lub utracie powonienia i smaku. W niektórych przypadkach występuje również ból głowy, ból w uszach, bolesność gardła, ból szczęki i zębów, kaszel, mdłości, nieświeży oddech i ogólne wyczerpanie.
Przewlekłe zapalenie zatok może się rozwinąć w efekcie zwykłego przeziębienia, grypy, a nawet sezonowej alergii. W niektórych przypadkach dolegliwość jest spowodowana wadami anatomicznymi, blokującymi zatoki polipami lub deformacjami przegrody nosowej. Wpływ na rozwój choroby ma też niezdrowy styl życia (brak ruchu, używki, złe odżywianie), niekorzystne środowisko życia i/lub pracy, a także zaburzenia homeostazy organizmu, czy zaburzenia hormonalne. Bezpośrednią przyczyną są stan zapalny błon śluzowych nosa i/lub zatok oraz upośledzenie powietrzności zatok przynosowych.
Leczenie przewlekłego zapalenia zatok zaczyna się od sterydoterapii donosowej. Dodatkowo wdrażane jest leczenie objawowe mające na celu zwalczenie stanu zapalnego i usunięcie zalegającej w zatokach wydzieliny. Jako substancje przeciwzapalne i przeciwgorączkowe najczęściej podawane są paracetamol i ibuprofen. Pomocne mogą też być zabiegi płukania nosa i zatok. Dodatkowo, jeżeli mamy do czynienia z zapaleniem o podłożu alergicznym, do leczenia włącza się substancje przeciwhistaminowe i glikokortykosteroidy ogólnoustrojowo.
Pewną ulgę przyniosą też domowe metody walki z przewlekłym zapaleniem zatok. Przede wszystkim należy tu zadbać o optymalne nawodnienie organizmu i uzupełnienie braków witaminowych. Dobrze także zastosować inhalacje z wykorzystaniem roztworu soli fizjologicznej, który może pomóc złagodzić ból zatok i wyeliminować zalegającą wydzielinę. Dobrze sprawdzą się też wizyty w grotach solnych, a nawet spacery w pobliżu tężni.