Czy wiecie, że szybkie wykrycie niemowlęcej dysplazji biodrowej pozwala na jej skuteczne leczenie? Aby jednak to nastąpiło konieczne jest odpowiednio wczesne przeprowadzenie badania ultrasonograficznego. Kiedy je wykonać? Jak przebiega? Czy wymaga konkretnego przygotowania?
Po raz pierwszy biodra dziecka poddawane są kontroli tuż po porodzie, kiedy to neonatolog w badaniu klinicznym ocenia ogólny stan noworodka. Nie daje to jednak pewności wykrycia ewentualnych nieprawidłowości, dlatego, jak radzi ortopeda lek. Marek Dzik, zaleca się dwukrotne wykonanie USG bioderek:
- pierwsze do 6 tygodnia, nie później niż w wieku 12 tygodni,
- drugie po ukończeniu 3 miesiąca życia, nie później niż 8 miesiąc.
Wszystko po to, by zachowawczo doprowadzić nieprawidłowości w rozwoju stawów biodrowych do wyleczenia. Warto tu podkreślić, że przed erą zastosowania ultrasonografii w diagnostyce bioder, odsetek leczenia operacyjnego dysplazji i dysplazji ze zwichnięciem był bardzo duży. Przełomem było dopiero odkrycie prof. Reinharda Grafa w latach 80-tych ubiegłego stulecia. Umożliwiło ono skuteczną wczesną diagnozę i terapię oszczędzając dzieciom niepotrzebnego cierpienia, a rodzicom stresu.
Co ważne, badanie ultrasonograficzne jest całkowicie bezbolesne i nieinwazyjne, dlatego, choć noworodki mogą reagować nerwowo na nową sytuację, nie powinno się go odwlekać! Nie wymaga też ono żadnego specjalnego przygotowania. Warto jedynie ubrać malucha w łatwe do zdjęcia i założenia ubranko, co podniesie komfort małego pacjenta, podpowiada lek. Marek Dzik. Jeśli natomiast chodzi o samą procedurę diagnostyczną, to trwa ona zwykle tylko kilka minut. Dzięki temu badanie nie nadwyręży cierpliwości malucha. Wynik rodzice otrzymują tuż po badaniu. Ocena bioderek niemowlęcia wyrażona jest w skali Grafa, gdzie typ I to stawy w pełni zdrowe, natomiast typ IV oznacza poważne zmiany dysplastyczne.
Podsumowując, USG bioderek jest badaniem typowo profilaktycznym nakierowanym na ocenę poprawności rozwoju stawów dziecka. Co ważne, leczenie dysplazji najlepsze efekty daje do 3 miesiąca życia, więc, dla dobra dziecka, nie należy zwlekać z wykonaniem badania. Dlatego, jeśli w trakcie pierwszej wizyty u specjalisty nie zostaną stwierdzone żadne nieprawidłowości, wystarczy powtarzać USG według podanego powyżej harmonogramu. Jeżeli jednak ortopeda zauważy jakieś nieprawidłowości, może zalecić większą częstotliwość badań oraz przekazać rodzicom wskazówki co do dalszego postępowania.